MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyszków stolicą Mazowsza. Miasto gościło wojewódzkie dożynki

(ek)
Starostowie dożynkowi: Elżbieta Grycz i Sławomir Wróbel przekazali chleb gospodarzom gminy, powiatu i województwa
Starostowie dożynkowi: Elżbieta Grycz i Sławomir Wróbel przekazali chleb gospodarzom gminy, powiatu i województwa E. Kosewska
137 delegacji z powiatów, gmin i parafii całego Mazowsza, ponad 200 wieńców dożynkowych, setki gości, występy polityków i gwiazd - pod takim znakiem upłynęła niedziela 11 września w Wyszkowie, który był gospodarzem wojewódzko-diecezjalnych dożynek.

Co jak co, ale pogoda organizatorom dopisała. W pięknym wrześniowym słońcu ulicami miasta przeszedł tradycyjny korowód, który oficjalnie rozpoczął rolniczą imprezę w Wyszkowie. W korowodzie szły delegacje 27 powiatów oraz kilkudziesięciu parafii Mazowsza, niosąc misterne wieńce dożynkowe, wykonane z tego, co zrodziły pola i łąki. Goście przywieźli ze sobą nie tylko piękne wieńce, ale też kosze darów natury, symbole religijne i te bardziej lokalne, charakteryzujące ich rodzinne strony.

Powiat wyszkowski otwierał barwny korowód. Na czele szli starostowie dożynek - Elżbieta Grycz ze Ślubowa i Sławomir Wróbel z Gulczewa. Nieśli bochen chleba, wypieczony w piekarni w Porębie-Kocęby. W korowodzie szły delegacje gmin powiatu wyszkowskiego: Wyszkowa, Brańszczyka, Długosiodła, Rząśnika, Somianki i Zabrodzia, które - obiektywnie acz nieskromnie należy ocenić - przygotowały najpiękniejsze wieńce tych dożynek. Ważący około 120 kg wieniec powiatu wyszkowskiego w pocie czoła nieśli strażacy z OSP w Rybnie. Korowód prowadziła Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Wyszkowie. Goście przeszli na stadion miejski, gdzie rozpoczęła się msza św. pod przewodnictwem biskupa Stanisława Stefanka.

- Patrzę na wieńce - dzieła sztuki. Kto jest na pierwszym miejscu? Wieniec czy człowiek, który go stworzył? Ilu ludzi podziwia przyrodę, a nie może dostrzec w niej Boga? Można patrzeć na wieńce i zapomnieć przy tym o nas. Jednak by powstały, potrzebne było twórcze zaangażowanie ludzi. To jest odpowiedź na pytanie, jaka powinna być kolejność podziwu - mówił biskup.

Oficjalnego powitania gości dokonali starosta Bogdan Pągowski i burmistrz Grzegorz Nowosielski oraz marszałek Mazowsza Adam Struzik. Wśród gości wojewódzkich dożynek w Wyszkowie byli m.in. wiceminister rolnictwa Tadeusz Nalewajk, europoseł Jarosław Kalinowski, przedstawiciele samorządów, parlamentarzyści, pracownicy agencji i urzędów zajmujących się sprawami rolnictwa.

Więcej w najnowszym papierowym wydaniu "Głosu Wyszkowa".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki