Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Mleczni" liderzy w powiatach: ostrołęckim i ostrowskim. Poznaj najlepszych

red
Bożena Podbielska (pierwsza z prawej)
Bożena Podbielska (pierwsza z prawej) Aldona Rusinek
Nagrodzono hodowców, których krowy osiągnęły w 2015 roku najwyższą wydajność.

Wójt gminy Czerwin, Ryszard Gocłowski po raz kolejny był gospodarzem spotkania najlepszych hodowców bydła z powiatu ostrołęckiego, zorganizowanego przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka oddziału Parzniew.

- Spadek cen mleka nie hamuje rozwoju federacji, wciąż rośnie liczba obór pod naszą oceną - zapewniał rolników Sylwester Mierzejewski, wiceprezydent PFHBiPM. - Powiat ostrołęcki jest potęgą na Mazowszu pod względem liczby krów i produkcji mleka. Jest na pierwszym miejscu pośród mazowieckich powiatów objętych oceną naszego oddziału. Ocenie podlega tutaj ponad 11 tys. krów z 269 obór. W siedmiu województwach, które obejmuje nasz oddział, mamy pod oceną 3802 obory, a w nich ponad 132 tys. bydła.

Prezydent federacji mówił o nadprodukcji mleka w całej Europie i o spadku jego cen po zniesieniu kwot mlecznych. Klęska nadprodukcji mleka, którego nie jest w stanie wchłonąć ani krajowy rynek, ani eksport, prowadzi do upadku wielu mlecznych gospodarstw.

Nagrodzono hodowców, których krowy osiągnęły w 2015 roku najwyższą wydajność.

Pierwsze miejsce zajęła hodowla Bożeny Podbielskiej z Bobina (gm. Czerwin), w której średnia wydajność wyniosła 11.055 kg od krowy. Na kolejnych trzech miejscach z wydajnością ponad 10 kilogramów znalazły się gospodarstwa Stanisława Łukasika z Ław (gm. Rzekuń), Jana Marchewki z Baby (gm. Łyse), Andrzeja Tyborowskiego z Milewa Łosiów (gm. Troszyn). Nieco poniżej 10 tys. kilogramów osiągnęły średnio krowy Antoniego Smolińskiego z Ław, Romana Gruszki z Jaworów Podmaścia (gm. Goworowo), Wiesława Zaorskiego z Ładów-Mansa (gm. Czerwin), Krzysztofa Dmochowskiego z Seroczyna (gm. Czerwin), Radosława Burzyńskiego z Rabęd (gm. Troszyn) i Wiesława Stachelka z Dud Puszczańskich (gm. Łyse).

A w powiecie ostrowskim jest już siedem gospodarstw, w których średnia wydajność od krowy przekracza wyśrubowaną granicę 10 tys. kg.

W powiecie ostrowskim z regularnej oceny wartości użytkowej krów korzysta ponad 260 gospodarstw. Region Oceny w Parzniewie co roku przedstawia podsumowania dotyczące wszystkich powiatów, a w ich rankingach są tylko gospodarstwa, które korzystają z ocen wartości użytkowej. O miejscu w zestawieniu decyduje przede wszystkim przeciętna roczna wydajność od krowy. W 2015 roku w powiecie ostrowskim wyniosła ona ok. 7500 kg i była wyższa niż średnia na Mazowszu.

Po raz kolejny pierwsze miejsce na tej liście zajmuje Aniela Świerżyńska ze wsi Nienałty-Szymany w gm. Zaręby Kościelne. Przybyło krów w jej oborze (średnio w roku było ich 72,5), a przeciętna krowa wyprodukowała 11 389 kg mleka rocznie (o 129 kg mniej niż przed rokiem).

Kolejne miejsca zajęli: 2. Stanisław Hilarczuk z Mianowa (gm. Andrzejewo) - 11 121 kg (51 krów), 3. Wojciech Kempisty z Zaręb Leśnych w gm. Zaręby Kościelne - 10 560 kg (34 krowy), 4. Krzysztof Godlewski ze wsi Kuleszki-Nienałty (gm. Andrzejewo) -10 512 kg (37 krów), 5. Czesław Rutkowski z Rogowa-Folwarku w gm. Stary Lubotyń - 10 386 kg (51 krów), 6. Piotr Jamiołkowski z Michałowa-Wróbli w gm. Boguty-Pianki - 10 163 kg (55 krów), 7. Krzysztof Kańkowski ze Starej Ruskołęki w gm. Andrzejewo - 10 061 kg (46 krów), 8. Jan Litwa z Króli Dużych w gm. Andrzejewo - 9997 kg (31 krów), 9. Antoni Zysik z Andrzejewa-Kolonii - 9922 kg (74 krowy), 10. Wiesława Kotomska ze Starej Ruskołęki - 9903 kg (16 krów).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki