Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzieci przebrane za płody - kontrowersje wokół rozpoczęcia programu "Za życiem" w Ostrołęce

red
gazeta.pl
W środę 21 marca w Ostrołęce uroczyście rozpoczął działalność Ośrodek Koordynacyjno–Rehabilitacyjno–Opiekuńczy, który powstał w ramach rządowego programu „Za życiem”. Część artystyczna w wykonaniu dzieci wzbudziła kontrowersje, o których przeczytać można na stronach internetowych Tok FM i Gazeta.pl.

Ośrodek będzie organizował wczesne wspomaganie rozwoju dzieci od momentu wykrycia niepełnosprawności lub zagrożenia niepełnosprawnością, a także udzielał rodzicom specjalistycznej informacji i kompleksowej pomocy dotyczącej problemów rozwojowych dziecka. Jego działalność finansowana będzie z budżetu państwa, koordynować go będzie Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna.

Działalność Ośrodka uroczyście zainaugurowano w środę 21 marca w Ostrołęckim Centrurm Kultury. O swoim życiu opowiedziała rodzina dziesięcioletniego Michała, który przyszedł na świat z zespołem Downa. Występowały dzieci z przedszkoli i szkół, gdzie działają klasy integracyjne oraz podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Ostrołęce.

I to właśnie część artystyczna uroczystości wzbudziła kontrowersje. Artykuł "Dzieci przebrane za ... płody. Śpiewają, że czują od pierwszych godzin życia. Tak ruszył program rządowy" przygotowało na swojej stronie internetowej radio Tok FM, udostępniła go też na głównej stronie swojego serwisu Gazeta.pl:

Wątpliwości nie budzi powołanie do życia Ośrodka, ale forma i czas inauguracji - czytamy w artykule Tok FM - Na scenie pojawiły się dzieci z ostrołęckich szkół, również tych integracyjnych. Uczennice i uczniowie śpiewali popularną piosenkę zespołu Arka Noego: "To moje pierwsze tygodnie. U mamy pod sercem jest mi wygodnie. I czekam, z radości już skacze,kiedy was w końcu wszystkich zobaczę." Po chwili na scenę wturlały się dzieci w białych workach. Symbolizowały płody, które prowadziły między sobą dialog o tym, co będzie po porodzie: - Zobaczymy mamę, a ona będzie się o nas troszczyć. - Mama, ty wierzysz w mamę? Kto to w ogóle według ciebie jest? - Jest wszędzie, wokół nas. Dzięki niej żyjemy. Bez niej by nas nie było.
(...)
Data ogłoszenia programu ma, bez wątpienia, wpływ na jego odbiór. Wydarzenie odbyło się dwa dni po procedowaniu w Sejmie ustawy „Zatrzymaj aborcję”, która ma odebrać kobietom prawo do przerwania ciężko uszkodzonej ciąży, oraz w przeddzień ogólnopolskiej mobilizacji na Czarny Piątek.

Część artystyczną broniła wicedyrektorka Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Ostrołęce Ewa Kotowska. Tłumaczyła m.in., że udział dzieci w przedstawieniu, w tym przebranie je za płody, miał na celu otwieranie najmłodszych na różnorodność, integrację uczniów zdrowych z dziećmi z niepełnosprawnościami.

Cały artykuł Tok FM "Dzieci przebrane za ... płody. Śpiewają, że czują od pierwszych godzin życia. Tak ruszył program rządowy" przeczytacie TUTAJ.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki