Bieg „Tropem wilczym” w Małkini Górnej 2018. Najmłodsza...

  Bieg „Tropem wilczym” w Małkini Górnej 2018. Najmłodsza uczestniczka miała 4 miesiące! [ZDJĘCIA+WIDEO]

  Mikołaj Chromiński

  Tygodnik Ostrołęcki

  Aktualizacja:

  Tygodnik Ostrołęcki

  „Tropem wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” odbył się 4 marca po raz szósty w Polsce, a w gminie Małkinia Górna po raz czwarty.
  Bieg „Tropem wilczym” w Małkini Górnej 2018. Najmłodsza uczestniczka miała 4 miesiące! [ZDJĘCIA+WIDEO]
  1/48
  przejdź do galerii
  Fundacja Wolność i Demokracja - pomysłodawca i organizator edukacyjno-biegowej formy upamiętniania żołnierzy podziemia niepodległościowego - przygotowała dla uczestników koszulki i materiały informacyjne.

  Do biegu zgłosiło się 170 zawodników. Najstarszy uczestnik liczył 68 lat, najmłodsza uczestniczka - tylko 4 miesiące. Mała Nadia jest wyjątkową uczestniczką, ponieważ pokonała trasę biegu także w zeszłym roku (oczywiście miały z mamą wspólny numer startowy).


  Militarno-patriotyczny charakter imprezy podkreślała obecność Grupy Rekonstrukcyjno-Historycznej "Narew". Członkowie GRH przeprowadzili przeprowadzili błyskawiczną „żywą” lekcję historii, prezentując umundurowanie i uzbrojenie żołnierzy wyklętych. Karabiny i pistolety cieszyły się ogromnym zainteresowaniem osób w każdym wieku.

  Witając biegaczy i gości, Bożena Kordek wójt gminy Małkinia Górna przypomniała o trudnych wyborach w polskiej historii współczesnej oraz o ludziach, którzy za swoją postawę płacili bardzo wysoką cenę.

  Bieg rozpoczął się o godzinie 12.00. Na trasę o symbolicznej długości 1963 m biegacze wyruszyli spod budynku Urzędu Gminy. Piękna pogoda zachęcała do aktywności fizycznej, dlatego wielu uczestników biegu pokonało trasę dwa, a nawet trzy razy.

  Po godzinie na mecie zameldowali się ostatni zawodnicy. Kuchnia polowa poczęstowała wszystkich grochówką i gorącym napojem. Niezależnie od pokonanego dystansu każdy biegacz został udekorowany okolicznościowym medalem.

  Na zakończenie uroczystości przedstawiciele władz gminy złożyli kwiaty na leśnym cmentarzyku przy kamieniu upamiętniającym żołnierzy wyklętych działających na terenie Puszczy Białej.

  Zobacz galerię

  Czytaj treści premium w Tygodniku Ostrołęckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Specjalnie dla Was

  Wideo