Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plac zabaw przy przedszkolu "Kraina Radości" w Ostrołęce będzie dofinansowany z budżetu obywatelskiego. Czy powinien?

Milena Jaroszewska
Milena Jaroszewska
123rf
Chodzi o środki z budżetu obywatelskiego Ostrołęki. Zaplanowano, że z budżetu sfinansowany zostanie projekt pt. "Doposażenie placu zabaw przy Przedszkolu Miejskim nr 8 Kraina Radości". Jego koszt to 294 tys. zł. Jak zauważa ostrołęczanin, regulamin mówi, że "projekt zgłaszany do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego powinien być ogólnodostępny dla mieszkańców w godzinach umożliwiających korzystanie zainteresowanym, z uwzględnieniem dni wolnych od pracy, bez opłat za korzystanie."

Wg opisu przedstawionego przez autorów projektu wynika, że: "Powstanie placu zabaw dla dzieci młodszych dałoby wychowawcom możliwość częstszego korzystania z infrastruktury zewnętrznej w poczuciu bezpieczeństwa i komfortu dzieci. Inwestycja ta w założeniu służyłaby aktywnemu spędzaniu wolnego czasu najmłodszym mieszkańcom osiedla Śródmieście". Dodatkowo (...) to samo przedszkole uzyskało środki z tego samego budżetu obywatelskiego. W 26 czerwca 2017 roku miało miejsce otwarcie placu zabaw z udziałem lokalnych władz samorządowych. Ówczesny koszt projektu wyniósł 47 tys. zł i dotyczył montażu kilku zabawek ("zestaw Dżungla, huśtawkę Duet, karuzelę Trzmiel, bujaki Lew i Żółw oraz równoważnię Surfing"). Zgodnie z regulaminem budżetu obywatelskiego za tamten rok plac zabaw powinien być ogólnodostępny (również w dni wolne od pracy) dla wszystkich zainteresowanych. Czy tak jest - polecam państwu sprawdzić samemu (bo być może ja miałem wyjątkowego pecha odbijając się od furtki).

- informuje pan Ryszard.

Czytelnik zastanawia się, czy plac zabaw będzie rzeczywiście (zgodnie z regulaminem) ogólnodostępny i czy rodzice dzieci uczęszczających do placówki są świadomi, że na placu zabaw będą mogły pojawić się osoby "z zewnątrz". Ponadto, pyta czy w przyszłych latach pozytywnie rozpatrywane będą wnioski np. prywatnych przedszkoli?

Z pytaniami zwróciliśmy się do ostrołęckiego ratusza. Odpowiedzi udzieliła Anna Gocłowska, wiceprezydent Ostrołęki. Poinformowała, że komisja ds. budżetu obywatelskiego początkowo odrzuciła projekt ze względów merytorycznych. Jako powód wskazano to, o czym mówi czytelnik: plac zabaw znajduje się na ogrodzonym terenie przedszkola i nie jest dostępny poza godzinami pracy obiektu, co narusza wymagania, jakie powinien spełniać projekt budżetu obywatelskiego Ostrołęki.

W dniu 9 września 2023 r. autorka projektu złożyła odwołanie od decyzji komisji, w którym wskazała, że po konsultacji z dyrektorem przedszkola nr 8 panią Barbarą Pianką ustalono, że bramka wejściowa będzie pozostawała otwarta, dzięki czemu zostanie umożliwiony nieograniczony dostęp dla wszystkich zainteresowanych mieszkańców. Prezydent miasta Ostrołęki pozytywnie rozpatrzył złożone odwołanie, kierując projekt do głosowania. Zadanie otrzymało 474 głosy i znalazło się wśród projektów wybranych do realizacji w 2024 roku

- mówi wiceprezydent.

Umieszczenie stosownych zapisów w dokumentach opisujących pracę w przedszkolu, poinformowanie kadry oraz rodziców o zmianach w korzystaniu z placu zabaw po zrealizowaniu projektu będzie obowiązkiem dyrektora przedszkola.

Ponadto, Anna Gocłowska powiedziała, że miasto Ostrołęka, w ramach budżetu obywatelskiego, nie może realizować zadań na terenach należących do właścicieli prywatnych firm, w tym szkół i przedszkoli bez względu na to czy inwestycje te będą ogólnodostępne, ponieważ nie są to wydatki publiczne związane z realizacją zadań własnych gminy.

Warto podkreślić, że wymagania, jakie powinien spełniać projekt budżetu obywatelskiego miasta Ostrołęki na podstawie których oceniano projekty zgłoszone w 2023 roku zostały przyjęte uchwałą nr 454/XLVII/2021 Rady Miasta Ostrołęki z dnia 24 czerwca 2021 r. i nie obowiązywały dla projektów realizowanych przed jej podjęciem. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, prezydent miasta Ostrołęki zaproponował nowy regulamin dla projektów budżetu obywatelskiego, który został przyjęty uchwałą nr 777/LXXXVIII/2023 Rady Miasta Ostrołęki z dnia 26 października 2023 r. Przewiduje on, że w przypadku dodatkowego naboru dopuszcza się projekty realizowane na terenie szkół i placówek oświatowych oraz jednostek organizacyjnych Miasta

- kończy swoją wypowiedz wiceprezydent Ostrołęki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki