Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Most w Teodorowie. Kontrowersje wokół wywłaszczenia gruntów pod budowę dróg dojazdowych

Beata Dzwonkowska
Beata Dzwonkowska
Powiat Ostrołęcki
Wykonawca rozpoczął prace ziemne dotyczące budowy mostu w Teodorowie i dróg dojazdowych. Właściciele gruntów są oburzeni, że ktoś wchodzi na ich ziemię bez poinformowania o tym fakcie. "Nie otrzymaliśmy wyceny, ani tym bardziej żadnego odszkodowania, a ktoś wchodzi na nasze działki i robi co chce"- grzmią mieszkańcy. Wyjaśniamy.

Koszt realizacji zadania wynosi 124 193 099,99 zł (ale według szacunków może wynieść nawet ok. 150 mln zł). Na budowę tego mostu powiat ostrołęcki otrzymał dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w wysokości 98,4 mln zł.

Budowa zaplanowana jest na lata 2023–2026. Umowa z wykonawcą przewiduje termin realizacji 30 miesięcy od daty podpisania umowy, co oznacza że most budowa mostu wraz z drogami dojazdowymi powinna zakończyć się do końca stycznia 2026 roku.

Do końca 2023 roku ma być zrealizowane 20 proc. inwestycji.

Więcej o inwestycji przeczytasz tutaj:

Wykonawcą jest konsorcjum Domost Sp. z o.o., Mostostal Kielce S.A. i Raitil Sp. z o.o. w Warszawie.

Rozpoczęły się prace ziemne w związku z budową dróg dojazdowych do mostu w Teodorowie. Zgłosili się do nas mieszkańcy Łęgu Przedmiejskiego, którzy poinformowali, że na ich działki wchodzą pracownicy, wycinają drzewa, robią pomiary, orzą- bez ich wiedzy czy zgody.

Zostaliśmy poinformowani o przebiegu dróg dojazdowych i oczywiście jesteśmy za tym, aby ta inwestycja powstała, jednak jesteśmy mocno zdziwieni, że pracownicy bez poinformowania nas o tym wchodzą na nasze grunty i robią co chcą. Czy nie powinni najpierw wycenić naszych działek i wypłacić odszkodowania, a dopiero wchodzić na działki? Nikt nie chce nam udzielić informacji jak wygląda procedura

- mówiła nam mieszkanka.

Skontaktowaliśmy się z Zarządem Dróg Powiatowych w Ostrołęce i poprosiliśmy o wyjaśnienie. Jak się okazuje kilka dni później zarząd zorganizował spotkanie z mieszkańcami, podczas którego omówiono kwestię wyceny gruntów i odszkodowań.

My także otrzymaliśmy pismo z Zarządu Dróg Powiatowych przekazane nam przez dyrektora Grzegorza Bakułę. Odpowiedź publikujemy w całości:

29 marca 2022 roku została wydana decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, w tym zatwierdzająca projekt zagospodarowania terenu oraz projekt architektoniczno – budowlany obejmujący budowę drogi powiatowej na odcinku od projektowanego skrzyżowania z drogą powiatową nr 2539W w miejscowości Łęg przedmiejski, gmina Lelis, do projektowanego skrzyżowania z drogą krajową DK61 w miejscowości Teodorowo, gmina Rzekuń, wraz z budowa mostu przez rzekę Narew, budową mostu przez rzekę Mała Rozoga i budową przejazdu gospodarczego.

Przedmiotowa decyzja zatwierdziła zaprojektowany podział nieruchomości podlegających podziałowi oraz do przejęcia pod realizację inwestycji. Decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej stanowiła podstawę do dokonania wpisów w księgach wieczystych oraz katastrze nieruchomości.

Z dniem 5 maja 2022 roku, tj. z dniem w którym decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej stała się ostateczna, nieruchomości przeznaczone pod pas drogowy stały się własnością powiatu ostrołęckiego za odszkodowaniem, które będzie ustalone w odrębnym postępowaniu.

Ponadto przedmiotowej inwestycji nadano rygor natychmiastowej wykonalności. Co oznacza, że decyzja:

  • zobowiązuje do niezwłocznego wydania nieruchomości,
  • uprawnia do faktycznego objęcia nieruchomości w posiadanie przez właściwego zarządcę drogi,
  • uprawnia do rozpoczęcie robót budowlanych,
  • uprawnia do wydania przez właściwy organ dziennika budowy.

Za wywłaszczenie na mocy decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) przysługuje wywłaszczonym odszkodowanie. Jego wysokość określana będzie na podstawie tzw. operatu szacunkowego przygotowanego przez rzeczoznawcę majątkowego. Jeśli wycena nieruchomości będą budzić wątpliwości wywłaszczonych, wywłaszczeni mają prawo do jej podważenia.

Wysokość odszkodowania, ustala się według stanu nieruchomości w dniu wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej oraz według jej wartości z dnia, w którym następuje ustalenie wysokości odszkodowania.

W przypadku, w którym dotychczasowy właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości objętej decyzją o zezwoleniu na realizacje inwestycji drogowej odpowiednio wydał te nieruchomość niezwłocznie, lecz nie później niż 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o wydaniu decyzji posiadającej rygor natychmiastowej wykonalności – wysokość odszkodowania powiększa się o kwotę równą 5 % wysokości wartości nieruchomości lub wartości prawa użytkowania wieczystego.

Aktualnie Starostwo Powiatowe w Ostrołęce jest na etapie wyłonienia rzeczoznawcy majątkowego który ma opracować operaty szacunkowe. Jeśli do dnia 23 sierpnia br. wpłyną oferty na ich wykonanie to zgodnie ze wzorem umowy, operaty te będą wykonane w grudniu br.

Każdy z właścicieli działek przed wydaniem decyzji ustalającej wartość odszkodowania otrzyma wyciąg z operatu szacunkowego i będzie mógł wnieść do niego uwagi. W przypadku niewniesienia uwag do operatu szacunkowego w wyznaczonym przez Starostwo Powiatowe terminie, wydana zostanie decyzja administracyjna ustalająca wartość odszkodowania.

Kolejnym krokiem, już ostatnim, będzie wypłata przez Zarząd Dróg Powiatowych w Ostrołęce odszkodowania na konta bankowe wskazane przez poprzednich właścicieli gruntów.

Przeczytaj także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki