MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Henryk Kulesza i Zdzisław Frydrych laureatami XIV edycji Nagród Marszałka Województwa Mazowieckiego (zdjęcia)

Agnieszka Stabińska
Agnieszka Stabińska
Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, wręczył nagrody laureatom XIV edycji Nagród Marszałka Województwa Mazowieckiego. Zostali nimi m.in. Henryk Kulesza i Zdzisław Frydrych

XIV edycja Nagród Marszałka Województwa Mazowieckiego

Laureatów XIV edycji Nagród Marszałka Województwa Mazowieckiego łączy dbałość o zachowanie dziedzictwa narodowego, umacnianie tożsamości kulturowej Mazowsza, promocja regionu. Oprócz Henryka Kuleszy i Zdzisława Frydrycha wyróżniono: Harcerski Zespół Pieśni i Tańca "Dzieci Płocka" im. Druha Wacława Milke, Radomską Młodzieżową Orkiestrę Dętą "Grandioso", prof. dr hab. Janusza Szczepańskiego, Joannę Augustowską, Krzysztofa Chromińskiego, Marka Gaszyńskiego, Stowarzyszenie "Nasz Zamek", dr Piotra Oleńczaka.

Galę rozdania nagród poprowadził Tomasz Kammel. Goście wysłuchali występów Karoliny Nowakowskiej, Macieja Mizgalskiego i Zespołu Mizgalski Band.

Henryk Kulesza - twórca ludowy i regionalista, który prezentuje Kurpiowszczyznę jako część województwa mazowieckiego za pośrednictwem pieśni, gadek oraz występów obrzędowych. Jeden z głównych pomysłodawców utworzenia Ośrodka Etnograficznego Dziedzictwa Kulturowego Kurpiów w Lelisie. Jako opiekun i przewodnik z doskonałą znajomością gwary kurpiowskiej opowiada o życiu Kurpiów oraz prezentuje pieśni kurpiowskie. Od 1996 r. wkłada wiele wysiłku w pozyskiwanie kolejnych, nierzadko cennych eksponatów dla Ośrodka.

Dzięki jego staraniom ocalał niejeden przedmiot kultury materialnej Kurpiów. Henryk Kulesza jest też organizatorem konferencji dotyczących dziejów powiatu ostrołęckiego i dziedzictwa historycznego Kurpiów. Propaguje ponadto kurpiowszczyznę w wielu audycjach radiowych i telewizyjnych oraz artykułach prasowych m.in. w "Tygodniku Ostrołęckim", czasopiśmie regionalnym "Kurpie" czy "Gazecie Wyborczej". W "Śpiewniku Kurpiowskim" (z 2011 r.) znajduje się 15 pieśni jego autorstwa. W latach 2011-2012 pracował jako główny członek komisji przy opracowywaniu "Słownika Gwary Kurpiowskiej" (przekazał około 400 brakujących słów kurpiowskich).

Zdzisław Frydrych - jest znanym regionalistą oraz znawcą tradycji i kultury ziemi kurpiowskiej. Chętnie udziela się w pracach i działaniach wpływających na jej rozwój i promocję. Corocznie uczestniczy też m.in. w organizacji Niedzieli Palmowej w Łysych, dniu regionalnym organizowanym w Zespole Szkół w Lipnikach, a także w pracach i działaniach Związku Stowarzyszeń "Kurpsie Razem" i Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Ostrołęce.

Oprócz pracy społecznej i działalności na rzecz upowszechniania i ochrony kultury północnego Mazowsza Zdzisław Frydrych jest autorem wspomnień "Akowcy z okolic Łysych", "W kleszczach Gestapo i NKWD" w zbiorowej pracy "Pamiętniki Kombatantów Kurpiowszczyzny" oraz wierszy w "Poetyckim Almanachu Kurpiowszczyzny". Spisał dzieje powstania i rozwoju wsi Lipniki oraz historię parafii rzymskokatolickiej w Lipnikach. Praca i twórczość Zdzisława Frydrycha w nieoceniony sposób wpływają na rozwój kultury i tradycji regionalnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki