Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni do prezydenta Kotowskiego: Prosimy bez insynuacji

possowski
Radni klubu "Nasza Ostrołęka" wydali oświadczenie w sprawie odpowiedzi prezydenta Janusza Kotowskiego na ich pomysł w sprawie referendum, w którym mieszkańcy mieli by zdecydować czy chcą budowy z środków miasta Muzeum Żołnierzy Wyklętych.

O odpowiedzi prezydenta na ten pomysł pisaliśmy TUTAJ

Poniżej publikujemy oświadczenie radnych "Naszej Ostrołęki":

OŚWIADCZENIE

My niżej podpisani Radni Klubu Radnych "Nasza Ostrołęka" oświadczamy, że głównym celem napisanej przez nas interpelacji była propozycja zorganizowania referendum, które wyjaśni czy Mieszkańcy Ostrołęki pozytywnie ustosunkują się do zasadności ponoszenia przez Miasto Ostrołęka kosztów budowy inwestycji określonej w wieloletniej prognozie finansowej na lata 2015-2026 jako "Przebudowa i rozbudowa na cele Muzeum Żołnierzy Wyklętych, przy ul. Traugutta 19" kosztem innych ważnych dla miasta inwestycji.

Interpelacja napisana była w związku z trudną pod względem finansowym sytuacją Miasta Ostrołęki. W tym miejscu należy przypomnieć, że z dniem 31 grudnia 2014r. wstrzymana została realizacja między innymi takich ważnych dla Miasta Ostrołęki strategicznych zadań jak:
- Przebudowa ul. Witosa wraz z kanalizacją deszczową (odc. Drogi Nr 627);
- Przebudowa drogi Nr 627 - ul. Ostrowska i ul. Słowackiego;
- Przebudowa drogi krajowej Nr 53;
- Przebudowa ul. Sienkiewicza;
- Przebudowa ul. Targowej w Ostrołęce - II etap;
- Budowa ul. Granicznej;
- Przebudowa ul. Padlewskiego;
- Budowa ul. Spokojnej;
- Budowa drogi łączącej Al. Jana Pawła II od. Kwiatowe ul. Chryzantemową z ul. Boh. Warszawy;
- Budowa ul. Sygietyńskiego i ul. Sportowej;
- Przebudowa ul. Celnej;
- Budowa ul. Akacjowej;
- Remont budynku przy ul. Kościuszki 29;
- Nadbudowa budynku Szkoły Podstawowej Nr 5 i II LO;
- Nadbudowa Budynku Zespołu Szkół Nr 5;
- Porządkowanie przestrzeni miejskiej poprzez przebudowę Pl. Gen. J. Bema i skweru przy ul. Kopernika, a także zagospodarowanie parku miejskiego w Ostrołęce i przywrócenie mu funkcji odpoczynku i rekreacji dla mieszkańców;
- Rozbudowa miejskiego parku rekreacyjnego na os. Bursztynowym.

Ponadto, jak widać z licznych sygnałów docierających do nas od mieszkańców naszego miasta, wiele innych potrzebnych dla miasta inwestycji, w tym tzw. inwestycji wspólnych - współfinansowanych przez mieszkańców naszego miasta, władze miasta przekładają na kolejne lata do realizacji, gdy w naszym mieście istnieje wiele innych strategicznie ważnych pilnych potrzeb jak np. remont tzw. "starego mostu" na rzece Narew, gdy kwota długu publicznego miasta na 2014 r. wynosi aż 108 541 099,54 zł.

Opisane powyżej potrzeby mieszkańców stają się jak widać sprawami mniej istotnymi, natomiast zwiększane są w sposób znaczny od wcześniej zaplanowanych, nakłady finansowe na budowę ww. muzeum. Takie działania zauważają mieszkańcy naszego miasta, natomiast taki styl gospodarowania "miejskim groszem" budzi wśród wielu mieszkańców Ostrołęki kontrowersje. Dlatego jako wybrani przedstawiciele mieszkańców w Radzie Miasta Ostrołęki, nie możemy być obojętni na te sygnały oraz zwiększanie wydatków na cel budowy muzeum, gdy zaplanowany budżet jest znacznie ograniczony i nie jest możliwa realizacja wielu potrzebnych inwestycji oczekiwanych przez mieszkańców od dawna. Zadaliśmy zatem, zasadne w naszej ocenie pytanie - czy stać nasze miasto na finansowanie budowy muzeum z tak ograniczonego budżetu, przy jednoczesnym uwzględnieniu konieczności ponoszenia w przyszłości kosztów utrzymania tego muzeum, głównie z podatków mieszkańców Ostrołęki?

Chcemy w tym miejscu podkreślić wyraźne stanowisko Klubu Radnych "Nasza Ostrołęka", że należy się właściwy hołd Żołnierzom Wyklętym, którzy jako bohaterowie antykomunistycznego podziemia walczyli w obronie niepodległego Państwa Polskiego o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, jednak można tego dokonać i właściwie upamiętnić w miarę istniejących możliwości z uwzględnieniem zasady "Mierz siły na zamiary".

Bohaterstwo Żołnierzy Wyklętych w naszym mieście upamiętnione już jest w wielu miejscach (ulice, rondo, szkoła). Muzeum jest również jak najbardziej słuszną ideą upamiętniającą Niezłomnych Bohaterów Polskich, ale nie kosztem innych pilnych potrzeb mieszkańców. Należy w tym miejscu podkreślić, iż cieszy nas ogromnie fakt, że dzięki staraniom wielu wspaniałych osób nie tylko z naszego miasta, podjęto inicjatywę zmierzającą do utworzenia Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce i powołano Fundację "Muzeum Żołnierzy Wyklętych", która gromadzi systematycznie środki na tak szczytny cel. Wszyscy jednak zdajemy sobie sprawę z faktu, iż jest to piękne ale zarazem bardzo kosztowne przedsięwzięcie i w naszej ocenie budżet miasta nie jest w stanie udźwignąć dalszych jego zmian mających na celu realizację tej budowy czy utrzymanie muzeum. Dlatego naszym zdaniem podjęcie decyzji, o tym czy dalej jesteśmy w stanie zwiększać wydatki na budowę muzeum z budżetu Miasta Ostrołęki kosztem innych pilnych i ważnych dla miasta inwestycji, powinniśmy umożliwić Mieszkańcom Miasta Ostrołęki.

W celu obniżenia ewentualnych kosztów proponowaliśmy, aby referendum w tej sprawie odbyło się w terminie wyborów na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej lub wyborów parlamentarnych w 2015r. W sytuacji braku możliwości zorganizowania takiego referendum, może warto pomyśleć o innej formie konsultacji społecznych? Taką prośbę ponawiamy do Pana Janusza Kotowskiego Prezydenta Miasta Ostrołęki oraz Pana Jerzego Grabowskiego Przewodniczącego Rady Miasta Ostrołęki.

Ze zdumieniem i wielkim żalem przeczytaliśmy treść odpowiedzi Pana Prezydenta Janusza Kotowskiego w przedmiotowej sprawie, a tak naprawdę w piśmie nr ORM-RM.0003.53.2015 odpowiedź na tę interpelację nie została udzielona. Przy tej okazji z wielką stanowczością zapewniamy Pana Prezydenta, iż nie chcemy zatrzymać budowy Muzeum Żołnierzy Wyklętych, natomiast w interpelacji zwróciliśmy się o możliwość oddania w tej sprawie głosu mieszkańcom, celem wyrażenia zgody na finansowanie budowy muzeum z budżetu miasta. Poczuliśmy się mocno urażeni, gdy w piśmie Pan prezydent zamiast udzielić merytorycznej odpowiedzi w sprawie referendum przedstawia zupełnie niepotrzebnie zachowania osób "...które do dziś (także w Ostrołęce) czczą pamięć "wyzwolicieli" z Armii Czerwonej, utrwalaczy nowego powojennego porządku z UB, SB, NKWD itp. ..." bo z pełnym przekonaniem za takie osoby się nie uważamy i takie odniesienie było w naszej ocenie co najmniej niestosowne i niepotrzebne.

My nie sprowadzamy roli samorządu jedynie do przysłowiowego "łatania dziur w jezdniach i chodnikach", staramy się chociażby w naszych interpelacjach oraz działaniach zauważyć a także przedstawić różne problemy zgłaszane do nas przez mieszkańców. Zachęcamy do zapoznania się ze stosownymi informacjami zawartymi na przygotowanej specjalnie dla mieszkańców naszego miasta stronie www.naszaostroleka.eu.

Nie odmawiamy "grosza" Muzeum poświęconemu wyjątkowym Bohaterom, skazanym przez komunistów na śmierć fizyczną i hańbę lub wykluczenie z polskiej pamięci, ale chcemy, by przy podejmowaniu decyzji o przekazywaniu tego "grosza" w okresie szczególnie niekorzystnym ze względów finansowych, gdy zadłużenie sięga aż 108 541 099,54 zł głos decydujący zabrali Mieszkańcy Naszego Miasta Ostrołęki. Natomiast może warto ponownie poszukać "grosza" na ten cel w funduszach zewnętrznych, niż lekką ręką wydawać środki z i tak skromnego budżetu miasta. Na pytanie "Czyżby zatem nie sama troska o inwestycje Panom przyświecała?" odpowiadamy: W całej naszej działalności jako Radnych Rady Miasta Ostrołęki przyświeca nam szeroko pojęta praca na rzecz "dobra" jakim jest Nasze Miasto Ostrołęka i jego Mieszkańcy!!! Zatem bardzo prosimy aby ten obraz nie był zaciemniany niestosownymi insynuacjami pod naszym adresem.

Pozostałe umoralniające treści tej odpowiedzi z wielkiego szacunku dla Pana Prezydenta pozostawiamy bez komentarza. Zatem ze swej strony zachęcamy Pana Prezydenta do podejmowania racjonalnych wspólnych działań na rzecz Naszego Miasta Ostrołęki, w tym do wspólnego podejmowania prób znalezienia funduszy ze źródeł zewnętrznych na wiele potrzebnych miastu przedsięwzięć. Niech nie będą to jedynie pozorowane, ale faktyczne działania. Gorąco zachęcamy i jesteśmy skłonni do dialogu w tej sprawie.

Natomiast zachęcamy, aby głos Mieszkańców Miasta Ostrołęki wypowiedziany ustami radnych tzw. "opozycji", w tym Radnych Klubu Radnych "Nasza Ostrołęka" w wielu sprawach ważnych dla Miasta Ostrołęki był przez Pana Prezydenta wysłuchany bez niepotrzebnych osobistych odniesień, porównań czy innych stwierdzeń.

Takie działanie z pewnością podwyższy standard prowadzonego dialogu, który w naszej ocenie jest bardzo ważny i bezwzględnie potrzebny naszemu miastu.

Łączymy wyrazy ogromnego szacunku
Radni Klubu Radnych "Nasza Ostrołęka"
Wojciech Zarzycki
Piotr Wierzba
Jan Rzewnicki
Grzegorz Milewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki