Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co najmniej w jedenastu szkołach będą wkrótce pić alkohol. Protestują właściciele firm gastronomicznych

Mieczyslaw Bubrzycki
Picie alkoholu w szkołach jest niezgodne z prawem.

Niedawno pisaliśmy o powszechnym łamaniu w wielu szkołach przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości ("Piją wódkę w szkołach" TO nr 17/ 2011). Polega ono na organizowaniu w szkołach imprez, podczas których spożywany jest alkohol. Podkreślaliśmy, że jest to niezgodne z obowiązującym prawem zabraniającym w takich obiektach sprzedaży, podawania i spożywania alkoholu. Przedstawiciele samorządów gminnych zapewniali wówczas, że doskonale wiedzą o tych ustawowych zapisach i nie wyrażają zgody na zabawy z alkoholem.

Tymczasem, według bardzo pobieżnych obliczeń, w powiecie ostrowskim około 2 tys. osób spędzi tegorocznego sylwestra na balach zorganizowanych w obiektach szkół. Tak będzie m. in. w Andrzejewie, Bogutach - Piankach, Dybkach, Kańkowie, Małkini, Nagoszewie, Nowej Osuchowej, Pałapusie, Szulborzu Wielkim, Trynosach, Zarębach Kościelnych. Jeśli rzeczywiście władze gminne i szkolne przestrzegają prawa, to odbędą się tam bale abstynenckie, a wtedy powiat ostrowski stanie się niekwestionowanym liderem we wdrażaniu wychowania w trzeźwości!

Imprezy w szkołach nie są bolączką tylko ostrowskich gmin. Podobnie dzieje się i u sąsiadów. Mówili o tym przedsiębiorcy hotelowi, gastronomiczni i turystyczni z powiatów ostrowskiego, ostrołęckiego, łomżyńskiego i węgrowskiego, którzy spotkali się dwukrotnie, 15 i 18 grudnia, w Ostrowi, aby przeciwdziałać temu procederowi. W ich przypadku ma on jeszcze inny wymiar. Takie imprezy odbierają klientów firmom działającym legalnie na rynku, zatrudniającym pracowników i płacącym podatki.

- Jeżeli ta tendencja będzie się nadal nasilała, to nie pozostanie nic innego, jak zwolnić ludzi i zamknąć zakład - powiedział jeden z uczestników spotkania.

Uczestnicy ostrowskiego spotkania powołali do życia Porozumienie Branżowe, którego celem jest między innymi przeciwdziałanie prowadzonej "na czarno" działalności gospodarczej, chronienie interesów przedsiębiorców branż turystycznej, hotelarskiej i gastronomicznej, propagowanie zdrowej konkurencji oraz współpraca na rzecz rozwoju turystyczno-gospodarczego regionu. Potem ma się przekształcić w stowarzyszenie i zostanie zarejestrowane jako organizacja pozarządowa.

Jego sygnatariusze opracowali Protest Społeczny, w którym sprzeciwiają się nagminnemu łamaniu prawa. Protest jest rozsyłany do władz oświatowych, samorządowych oraz urzędów i instytucji, zadaniem których jest egzekwowanie przestrzegania prawa.

Więcej przeczytasz w najnowszym papierowym wydaniu TO.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki