Specjaliści od kręgosłupa

Specjaliści od kręgosłupa

Jarosław Sender

Tygodnik Ostrołęcki

Aktualizacja:

Tygodnik Ostrołęcki

Specjaliści od kręgosłupa
W ostrołęckim szpitalu lekarze wykonują coraz więcej specjalistycznych operacji. W środę, 1 kwietnia, dwaj ortopedzi z Olsztyna przeprowadzili, po raz pierwszy w Ostrołęce, bardzo zaawansowane operacje kręgosłupa. Będą je u nas wykonywać częściej.
Specjaliści od kręgosłupa

Specjaliści ortopedzi-traumatolodzy, doktorzy medycyny: Tomasz Niedź-wiecki i Robert Budkiewicz na co dzień pracują w stolicy Warmii. Do Ostrołęki przyjechali na zaproszenie Mieczysława Gadomskiego, ordynatora oddziału urazowo-ortopedycznego w naszym szpitalu, który asystował im przy operacjach.

Lekarze przeprowadzili w środę trzy operacje. Dwóch pacjentów przeszło zabieg usunięcia dysków międzykręgowych w odcinku szyjnym kręgosłupa.
W ich miejsce lekarze zało¬żyli im jedne z najnowszych na rynków implantów. Jeden pacjent (z Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej) przeszedł natomiast tzw. odbarczenie (czyli usztywnienie, uwolnienie od ucisku i odtworzenie funkcji ruchowej) złamanego kręgosłupa.

- Wymianę dysków wraz ze stabilizacją kręgosłupa stosuje się między innymi u pacjentów z chorobami zwyrodnieniowymi kręgów, w zespołach bólowych kręgosłupa, w przypadku niedowładów, porażenia kończyn, także po urazach - tłumaczy dr Tomasz Niedźwiecki. - Już po kilku dniach od operacji pacjent będzie mógł najprawdopodobniej wyjść ze szpitala.

Drugi typ zabiegu , tzw. odbarczenie, to znacznie bardziej ingerująca w organizm operacja. Chirurdzy dostają się do kręgosłupa, np. rozcinając plecy... na całej ich długości.

Jednym z pacjentów, którego operowano w ubiegłą środę, był 37-letni mężczyzna ze zwyrodnieniem kręgosłupa w odcinku szyjnym.

- Ta choroba dotyka także młode osoby. Nawet takie po dwudziestce - wyjaśnia dr Niedźwiecki.

Jedną z przyczyn jej powstawania jest siedzący tryb życia i często wielogodzinna praca w nienaturalnej pozycji, na przykład przed komputerem.

Dwaj doktorzy ortopedzi z Olsztyna podpisali już z dyrekcją ostrołęckiego szpitala stosowne umowy na wykonywanie zabiegów i będą u nas częstszymi gośćmi. Szacują, że operacje będą przeprowadzać w Ostrołęce średnio raz na miesiąc.

- Bardzo się cieszę, że propozycja takiej współpracy spotkała się z życzliwością i wsparciem ze strony dyrektora naszego szpitala - mówi ordynator Gadomski. - Dzięki temu chirurgia ortopedyczna w Ostro¬łęce będzie się rozwijać. W tym momencie oferujemy pacjentom szeroki zakres zabiegów, dysponując implantami i endoprotezami najwyższej klasy. Myślę, że jest to powód do zadowolenia, a nawet dumy - dodaje. n (iwa)

Komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo