Zbigniew Baranowski z AKS Białogard wywalczył awans na Igrzyska Olimpijskie!

Jacek Wójcik
Polski Związek Zapaśniczy
Zapaśnik Atletycznego Klubu Sportowego z Białogardu, Zbigniew Baranowski, wywalczył w sobotę kwalifikację na tegoroczne Igrzyska Olimpijskie w Paryżu.

Światowy Turniej Kwalifikacyjny do Igrzyska Olimpijskich Paryż 2024 był dla zapaśników obydwu stylów oraz zapaśniczek ostatnią szansą na wywalczenie olimpijskiego paszportu. W pięcioosobowej reprezentacji Polski w stylu wolnym na zawody w Stambule (Turcja), znalazło się dwóch zawodników AKS Białogard, Krzysztof Bieńkowski i Zbigniew Baranowski. Wielkie powody do radości miał ten ostatni. Zawodnik z Białogardu we wspaniałym stylu wywalczył kwalifikację w kategorii wagowej do 97 kg.

Z. Baranowski rozpoczął rywalizację w Stambule od 1/8 finału i pewnej wygranej przez przewagę techniczną (14:3 w punktach technicznych) nad reprezentantem Turkmenistanu, Szatlyką Hemaljajewem. W ćwierćfinałowy starciu stanął naprzeciwko niezłego Włocha, Benjamina Honisa. Także ten pojedynek Zbyszek Baranowski wygrał w dobrym stylu, na punkty 4:2.

W pojedynku półfinałowym, decydującym o wyjeździe do Paryża, rywalem białogardzianina był Awusayiman Habila. Reprezentant Chin sprawił w ćwierćfinale dużą niespodziankę, eliminując z turnieju multimedalistę mistrzostw Europy, Węgra Władisława Bajcajewa. Walka z Chińczykiem o olimpijski paszport rozstrzygnęła się w ostatnich sekundach. Baranowski wykonał skuteczną akcję i mógł wznieść w górę ręce w geście triumfu.

Niespełna 33-letni Zbigniew Baranowski (urodziny będzie obchodził za niespełna 2 miesiące), pojedzie na Igrzyska Olimpijskie po raz drugi w swojej pięknej karierze. Debiutował w 2016 r. w Rio de Janeiro. Startując wówczas w kategorii do 86 kg, uplasował się na 10. miejscu, po przegranej w ćwierćfinale. Obok startu w Igrzyskach największymi sukcesami walecznego wolniaka z AKS są dwa medale mistrzostw Europy - srebrny z 2019 r. (Bukareszt) i brązowy z 2022 r. (Budapeszt). W 2020 r. był drugi w indywidualnym Pucharze Świata. Wcześniej, w 2011 r., został brązowym medalistą mistrzostw Europy juniorów do 84 kg. Wielokrotnie reprezentował Polskę na największych turniejach zapaśniczych, z mistrzostwami świata włącznie.

Niestety, po olimpijską kwalifikację nie udało się sięgnąć Krzysztofowi Bieńkowskiemu. W Stambule wicemistrz Europy z 2021 r. zakończył rywalizację o Paryż w kategorii do 65 kg, po przegranej na punkty 1:8 z Ukraińcem, Erikiem Arushanianem.

Obok Z. Baranowskiego kwalifikację w Stambule wywalczył w stylu klasycznym Arkadiusz Kułynycz. Wcześniej bilety do Paryża zdobyły dwie zapaśniczki, Angelina Łysiak oraz klubowa koleżanka Baranowskiego, Wiktoria Chołuj, która zadebiutuje w najważniejszych zawodach czterolecia.