MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Właściciel naszej elektrowni i OPEC-u nie wywiązuje się z umów - twierdzą związkowcy

PO
Dziś w Gdańsku odbyła się wielka demonstracja pracowników koncernu Energa. Ponad trzy tysiące pracowników koncernu, do którego należą także ostrołęcka elektrownia i - od niedawna - Ostrołęckie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej.

Związkowcy są oburzeni, że zarząd nie realizuje umowy społecznej, która zakładała 10-letni okres gwarancji zatrudnienia i płacy, a w wypadku zwolnienia wypłatę rekompensaty w wysokości nawet trzyletniej pensji. Związkowcy uważają, że zarząd oszukuje ich tworząc kolejne spółki, których pracowników umowa nie będzie obejmować i chce przesunąć do nich pracujących dotychczas w Enerdze.

Przypomnijmy, że także w przypadku pracowników OPEC-u Energa zagwarantowała pracownikom zatrudnienie przez najbliższych kilka lat.

Zarząd Energi wydał specjalne oświadczenie w sprawie dzisiejszych protestów. Oto jego treść:

Zarządy Energa SA i Energa-Operator SA uczestniczą w dialogu partnerów społecznych, w pełni respektując dotychczas zawarte porozumienia i umowy, zwłaszcza gwarancje wynikające z obowiązującej Umowy Społecznej.
Udzielone pracownikom Grupy ENERGA gwarancje, w szczególności gwarancja zatrudnienia do 2017 r. na niepogorszonych warunkach, bony świąteczne, deputaty węglowe, 80-procentowa zniżka na prąd, nie były i nie są przedmiotem jakichkolwiek rozbieżności.
Zarządy, przestrzegając uprawnień związków zawodowych wynikających z powszechnie obowiązującego prawa, nie mogą jednak zaakceptować wszystkich roszczeń zgłaszanych przez liderów związków zawodowych. Dzisiejszą manifestację zarządy traktują jako próbę przeniesienia dyskusji merytorycznej na płaszczyznę emocjonalną, co nie ułatwia dialogu i nie przybliża stron do osiągnięcia kompromisu w zasadniczych kwestiach.
Spełnienie wszystkich postulatów liderów związkowych oznaczałoby w praktyce zahamowanie wymaganego prawem i oczekiwanego przez rynek procesu zmian. Oczekiwania liderów związków zawodowych wychodzą zdecydowanie poza obszar ochrony praw pracowniczych i dotyczą przyznania sobie prawa do zatwierdzania wszelkich decyzji zarządczych.
Zarządy Spółek są zdeterminowane, by konsekwentnie realizować taki model organizacji , w którym to zarząd podejmuje decyzje biznesowe i ponosi za nie pełną odpowiedzialność, związki zawodowe występują natomiast w kwestiach pracowniczych. Model ten niewątpliwie ogranicza wpływ liderów związkowych na bezpośrednie kierowanie firmą, porządkując kwestie odpowiedzialności i adekwatności ról.
Rozmawiając o funkcjonowaniu Grupy Energa trzeba również pamiętać o otoczeniu zewnętrznym - w szczególności zaś o klientach, na rzecz których konieczne jest wdrażanie zeregu usprawnień i stałe podnoszenie standardu świadczonych usług.
Mimo różnicy zdań pomiędzy zarządami spółek a przedstawicielami związków zawodowych, zarządy są otwarte na kontynuację dialogu społecznego.
Jesteśmy przekonani, że kiedy opadną emocje, możliwy będzie powrót do merytorycznej dyskusji i osiągnięcie porozumienia.
Mirosław Bieliński, Prezes Zarządu ENERGA SA
Roman Szyszko, Wicerezes Zarządu ENERGA SA
Leszek Nowak, Prezes Zarządu ENERGA-Operator S.A.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki