MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Władze Mazowsza przeciwne wyłączeniu Warszawy z województwa

PO
Marszałek Mazowsza, Adam Struzik
Marszałek Mazowsza, Adam Struzik
Zarząd Województwa Mazowieckiego odniósł się do pomysłu prezydenta RP, Lecha Kaczyńskiego - utworzenia nowego województwa - stołecznego. Pomysł samorządowi Mazowsza się nie podoba. Zarząd województwa odniósł się do niego na wtorkowej konferencji prasowej

Oto sprawozdanie z niej, przygotowane przez Urząd Marszałkowski:

"17 marca br. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego odbyła się konferencja prasowa, podczas której władze województwa odniosły się do pomysłu utworzenia 17. województwa.

- Mazowsze historycznie i gospodarczo nierozerwalnie wiąże się z Warszawą. Prowadzenie dyskusji wokół utworzenia nowego województwa - stołecznego jest przedwczesne. Wprowadzenie tego projektu w życie może nieść za sobą niekorzystne skutki zarówno dla Warszawy jak i regionu. Olbrzymim zagrożeniem jest pogłębienie różnic rozwojowych wewnątrz województwa. Może to spowodować sytuację, że biedni będą jeszcze biedniejsi, a bogaci jeszcze bogatsi - powiedział marszałek Adam Struzik.

Wicemarszałek Stefan Kotlewski zwrócił uwagę na doświadczenia naszych sąsiadów. - Przestrogą dla nas może być przykład rozdzielonej Brandenburgii i Berlina, które dziś myślą o połączeniu - dodał.

Takie rozwiązanie byłoby niekorzystne dla Mazowsza przede wszystkim ze względów finansowych. Dochody własne województwa generowane są właśnie przez obszar metropolitarny Warszawy. 80 proc. dochodów budżetowych pochodzi z podatków od osób fizycznych i prawnych, w tym zdecydowana większość od podmiotów gospodarczych mających siedzibę w obszarze metropolitarnym Warszawy. Wydzielenie Warszawy jako oddzielnego województwa spowodowałoby, że w subregionach: radomskim, ostrołęcko-siedleckim i ciechanowsko-płockim nie zostałyby zabezpieczone środki, które mogłyby stymulować wzrost gospodarczy i zatrudnienie. Tempo wzrostu gospodarczego byłoby wtedy o wiele niższe w porównaniu z tempem wzrostu w istniejącym podziale administracyjnym.

- Z naszych analiz wynika, że dochody własne per capita w budżetach samorządów na Mazowszu po wyłączeniu Warszawy spadłyby z obecnych 340 zł do 90 zł. Takich dysproporcji rozwojowych polityka spójności Unii Europejskiej nie mogłaby szybko i skutecznie nadrobić - podkreślił prof. Zbigniew Strzelecki, dyrektor Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego.

Obecnie najważniejszym zadaniem samorządu województwa jest zintegrowany rozwój regionu i niwelowanie różnic rozwojowych. Samorząd Województwa Mazowieckiego wspiera rozwój na obszarach pozametropolitarnych, charakteryzujących się niskim poziomem rozwoju gospodarczego. W okresie programowania 2004-2006, realizując Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego, na projekty z obszarów pozametropolitarnych samorząd województwa przeznaczył 60 proc. dochodów z działań: promocja przedsiębiorczości i mikroprzedsiębiorstwa. Kolejnym narzędziem jest nowatorski w skali kraju - Samorządowy Instrument Wsparcia Rozwoju Mazowsza. Dzięki niemu władze województwa wspierają samorządy lokalne w realizacji najważniejszych i kosztownych zadań.

- Nowy model polityki spójności Unii Europejskiej zostanie określony dopiero w 2011 roku. Obecnie nie można jeszcze przewidzieć przyszłych reguł udzielania wsparcia, dlatego też jest zdecydowanie za wcześnie, aby podejmować tak daleko idące i niebezpieczne dla regionu działania - dodał prof. Zbigniew Strzelecki."

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki