Filantropia w wyszkowskim powiecie

Filantropia w wyszkowskim powiecie

(anek)

Tygodnik Ostrołęcki

Tygodnik Ostrołęcki

Przedstawiciele Akademii Rozwoju Filantropii gościli w Wyszkowie 3 kwietnia na zaproszenie starosty Stanisława Jastrzębskiego.
Prezentowali zasady programu ?Fabryka Inicjatyw", który ma służyć m.in. wyrównywaniu szans rozwojowych młodzieży i dzieci z małych miejscowości.

Akademię Rozwoju Filantropii na spotkaniu w Wyszkowie reprezentowali: sam prezes Akademii Paweł Łukasiak, dyrektor programowy - Monika Mazurczak, koordynator programu ?Fabryka Inicjatyw" - Jarosław Lepka oraz Piotr Stasiak z Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży.
W spotkaniu zorganizowanym przez starostę w sali konferencyjnej w internacie Zespołu SZkół Zawodowych udział wzięło blisko pięćdziesiąt osób, głównie przedstawicieli stowarzyszeń i organizacji pozarządowych działających w powiecie wyszkowskim.
Program ?Fabryka Inicjatyw" ma na celu pomoc ludziom z dala od wielkich miast w stworzeniu trwałych mechanizmów wyrównywania szans rozwoju dzieci i młodzieży z małych miejscowości. Chodzi tu m.in o współpracę przedstawicieli organizacji pozarządowych, szkół, samorządów lokalnych, przedsiębiorców itd. Jeśli taka koalicja powstanie i przedstawi projekt rozdysponowania pieniędzy na lokalne inicjatywy, służące dzieciom i młodzieży oraz zagwarantuje wkład własny wysokości 20 tysięcy złotych, to taka koalicja ma szansę zakwalifikowania się do dziesięciu wybranych z województwa, które co roku otrzymywać będą z funduszu ?Fabryki Inicjatyw" pomoc finansową wysokości 20.000 złotych.
Program ma rozpocząć się 1 czerwca tego roku i potrwa sześć lat. Podczas inauguracji programu zaprezentowane zostanie dziesięć wybranych koalicji, które w ciągu roku otrzymają każda po 20.000 złotych na realizacje programów edukacyjnych, kulturalnych, aktywizujących dzieci i młodzież z małych miejscowości. Po dwóch latach do drugiego etapu programu przejdą cztery lokalne koalicje, które wypełnią warunki programu i wykażą znaczące rezultaty swojej działalności. Te koalicje będą musiały złożyć w Akademii program działania na kolejne dwa lata, zawierające m.in. plan pozyskania funduszy, plan promocji działalności organizacji oraz plan przeprowadzenia konkursów grantowych. Koalicje poprzez udział w programie przekształcą się w tzw. Fundusze Młodych, instytucje stabilne, a stabilność tę maja im zapewnić kapitały żelazne budowane w ramach programu.
O tym wszystkim - jak stworzyć lokalną koalicję, jak pozyskiwać pieniądze i sprzymierzeńców, aktywizować swoja lokalną społeczność - mówili przedstawiciele Akademii Rozwoju Filantropii na spotkaniu z wyszkowianami. Podawali przykłady doskonale rozwijających się ?Fabryk Inicjatyw" w Bystrzycy Kłodzkiej i Nidzicy. Dostarczyli zebranym odpowiednich formularzy wniosków przystąpienia do programu oraz tłumaczyli, jak je wypełniać.
- Musimy zająć się młodymi ludźmi, stworzyć im szanse i możliwości rozwoju- wyjaśnił zapytany o cel spotkania z przedstawicielami Akademii starosta Stanisław Jastrzębski - jestem pewien, że w naszym powiecie jest wiele organizacji i osób, które świetnie poradziłyby sobie z realizacją tego programu. Z korzyścią dla dzieci i młodzieży naszego powiatu.
Zainteresowani ideą ?Fabryk Inicjatyw" w wydziale promocji wyszkowskiego starostwa znajdą materiały dotyczące programu. Więcej na ten temat na stronie internetowej programu: www.filantropia.org.pl
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Specjalnie dla Was

Wideo