Wakacje w ogrodzie... sztuk

Wakacje w ogrodzie... sztuk

(mm)

Tygodnik Ostrołęcki

Aktualizacja:

Tygodnik Ostrołęcki

Na Letnich Warsztatach Artystycznych "Ogród Sztuk". Pod okiem instruktorów MDK-u można nauczyć się śpiewać, tańczyć, malować i robić witraże. W środę 17 lipca miałam okazję przyglądać się jak powstaje witraż. Dziesięcioletnia Oliwia, tak jak pozostałe dwanaście osób skupiona pochyla się nad stołem, na którym leżą kolorowe kawałki szkła. Przed nią kartka z kwiatowym motywem - to projekt witrażu. Każdy element jest staranie wycinany ostrym nożykiem, potem szkło obrabia się na szlifierce. Szczeliny między szkiełkami wypełnia się kolorowm gipsem.
- Palce wcale tak bardzo nie ucierpiały - mówi Oliwia. Rzeczywiście nie widzę nawet kawałka plastra. Chociaż obok trzynastoletniej Oli dostrzegam chusteczkę higieniczną z czerwonymi plamkami. Nic groźnego. Wszyscy bardzo uważają. Nad uczestnikami warsztatów czuwa Jolanta Izdebska, która z dumą pokazuje mi prace z zimowych zajęć. Wspaniałe szklane szkatułki, lampiony, figurki. Bardzo precyzyjnie wykonane. - Zainteresowanie warsztatami było tak duże, że myślimy o dodatkowym terminie w sierpniu.
Witraż jest trudną techniką, wymagającą precyzji i cierpliwości. Doskonale jednak radzą sobie z nią dzieci. Na początku dostarczyliśmy im naszych wzorów, zapoznaliśmy z zasadą kompozycji. Teraz puścili wodze fantazji. Witraż Oli Grąbczewskiej jest bardzo ładny - drobniutkie szkiełka układają się w kwiaty w wazonie. Piękne, żywe kolory. Ola przyznaje, że lubi zajęcia plastyczne. - Wcześniej brałam udział w warsztatach malarskich. W roku szkolnym nie mam zbyt dużo czasu na malowanie. Chodzę na dodatkowe lekcje z angielskiego i niemieckiego. Warsztaty w MDK-u to był mój pomysł. Lubię patrzeć na witraże w kościołach i chciałam spróbować. Sama w domu trochę maluję na szkle.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Specjalnie dla Was

Wideo