Pułtusk będzie współpracował z Senicą

Pułtusk będzie współpracował z Senicą

Aneta Kowalewska

Tygodnik Ostrołęcki

Aktualizacja:

Tygodnik Ostrołęcki

Podpisanie umowy w ratuszu w Pułtusku

Podpisanie umowy w ratuszu w Pułtusku ©A. Kowalewska

Otwarta została nowa droga współpracy polsko - słowackiej - powiedział burmistrz Pułtuska, Zbigniew Rutkowski podpisując umowę o współpracy z burmistrzem słowackiego miasta Senica, Lubomirem Parizkiem.
Podpisanie umowy w ratuszu w Pułtusku

Podpisanie umowy w ratuszu w Pułtusku ©A. Kowalewska

Senica jest kolejnym miastem partnerskim Pułtuska. Kontakty z tym miasteczkiem pułtuskie władze nawiązały za pośrednictwem słowackiej dyplomacji.
Wszystko zaczęło się w listopadzie ubiegłego roku, gdy na zaproszenie pułtuskiej WSH na uczelni gościła ambasador pełnomocna Słowacji w Polsce. Podczas spotkania w ratuszu pułtuscy burmistrzowie zwrócili się z prośbą do pani ambasador, by ta pomogła im znaleźć słowackie miasto chętne do nawiązania współpracy i przyjaźni z Pułtuskim.
Poszukiwania nie trwały długo - już na początku tego roku pani ambasador przysłała list do ratusza z propozycja Senicy jako ewentualnego partnera dla Pułtuska. Skontaktowała władze obu miast. Nastąpiła wymiana korespondencji i okazało się, że oba miasta wyrażają wolę nawiązania kontaktów.
W kwietniu delegacja pułtuskich władz wybrała się do Senicy. Tam uzgodniono zakres i zasady współpracy, przygotowano treść porozumienia. Owo porozumienie podpisali obaj burmistrzowie: Senicy - Lubomir Parizek i Pułtuska - Zbigniew Rutkowski 21 maja w pułtuskim ratuszu.
Zanim jednak dokument został podpisany, burmistrz Senicy spotkał się z pułtuskimi radnymi, przedstawicielami miejskich instytucji, pracownikami magistratu. Uczestników spotkania interesowała zasada działania słowackiej administracji, struktura urzędu miejskiego Senicy, także finansowanie tamtejszych samorządów, pomoc społeczna, inwestycje itd. Szczególne zainteresowanie pułtuszczan wzbudziła informacja, że w 39-osobowej radzie miejskiej Senicy aż jedna trzecią stanowią kobiety, podczas gdy w pułtuskiej radzie miejskiej zasiadają zaledwie cztery. Funkcjonariuszy straży miejskiej zainteresowała natomiast informacja, że w Senicy jest 23 strażników miejskich - natomiast etatowych pracowników magistratu jest 45.
Wreszcie nastąpiła uroczysta chwila podpisania porozumienia. Jego treść odczytał burmistrz Zbigniew Rutkowski. Z dokumentu wynika, że Senica i Pułtusk wyrażają wolę zawarcia partnerskiego porozumienia i nawiązania współpracy w takich dziedzinach, jak administracja, gospodarka, polityka regionalna, oświata, kultura, bezpieczeństwo, turystyka, pożarnictwo, rolnictwo, wymiana językowa itd. Porozumienie ma uwzględniać wspólne korzyści obu miast, otwierać drogę do nawiązania bliskich stosunków obu społeczności. Sygnatariusze porozumienia zobowiązują się także inicjować i propagować idee współpracy polsko - słowackiej.
Tak naprawdę podpisany przez burmistrzów dokument to dopiero pierwszy krok w kierunku budowania przyjaznych stosunków między oboma miastami. Tak naprawdę współpraca odbywa się między ludźmi - szkołami, jednostkami kultury, turystyki, itd. Już teraz wiadomo, że pierwszym namacalnym dowodem nawiązania przyjaznych stosunków będzie współpraca między szkołami - z Pułtuska i z Senicy.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Specjalnie dla Was

Wideo