Anna Suchcicka

Tygodnik Ostrołęcki

Aktualizacja:

Tygodnik Ostrołęcki


Temat utworzenie związki gmin przasnyskich w rozmowach radnych przewijał się co najmniej od dwóch lat, ale dopiero 6 czerwca zapadła w tej sprawie uchwała.
Wola o utworzeniu związku gmin została wyrażona przed rokiem. Stało się to podstawą do uszczegółowiania rozmów w sprawie statutu i formalnego zawiązania związku gmin. - Warto się integrować i realizować niektóre zdania wspólnie - podkreślił Andrzej Dołęga, wiceburmistrz miasta Przasnysz.
- Mam tu na myśli zadania związane z ochroną środowiska, bo trudno granicami administracyjnymi oddzielić np. rzeki. Podobnie rzecz ma się z emisją zanieczyszczeń, gospodarką odpadami, promocją i turystyką. Tymi zadaniami powinniśmy się zajmować wspólnie, bo jest to bardziej ekonomiczne.
Jedyna wątpliwość dotyczyła możliwości prowadzenia przez związek działalności gospodarczej. - Nie chodzi o działalność komercyjną, a jedynie o zadania wynikające z zadań własnych gmin - wyjaśnił Dołęga i uchwała została podjeta jednogłośnie.
Najbliższy czas niesie dla związku gmin głównie inwestycje z zakresu gospodarki odpadowej i ściekowej. Na ten cel rysują się możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych z funduszu SAPARD, w którym to właśnie związki gmin będą preferowane.
Uchwałę o przystąpieniu do związku gmin podjęła już gmina Przasnysz i Krasne.
- Niektóre zadania przerastają możliwości poszczególnych gmin. Razem będzie taniej i łatwiej - stwierdził Jan Wołosz, wójt gminy Przasnysz.
Istnieje możliwość także dalszej integracji, powołania stowarzyszenia w której partnerem z jednej strony byłyby związek gmin, a z drugiej starostwo.
AS


Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Specjalnie dla Was

Wideo