Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Turobin-Brzozowa. Sto lat pana Jana. Jubilat miał bardzo ciekawe życie

Mieczysław Bubrzycki
Setne urodziny obchodził Jan Sobieski – mieszkaniec Turobina–Brzozowej w gminie Stary Lubotyń.

Z tej okazji w jego domu odbyło się uroczyste spotkanie. Oprócz rodziny byli też m. in. wójt Ireneusz Gumkowski oraz Beata Ponichtera – kierownik Placówki Terenowej KRUS w Ostrowi Mazowieckiej oraz Tadeusz Wiśniewski – kierownik Placówki Terenowej KRUS w Ostrołęce. Nie mogło zabraknąć urodzinowego tortu, toastu z życzeniami 200 lat życia, a także kwiaty i upominki. Jubilat z uśmiechem przyjmował życzenia. 

Jan Sobieski urodził się w Golakach w dawnym Związku Radzieckim (obecnie Hulaki Wielkie na Ukrainie). W 1919 r. rodzina Sobieskich wróciła do Turobina–Brzozowej. Już w Turobinie urodziła się najmłodsza siostra Jana, obecnie 95-letnia Stanisława.

W 1938 r. Jan Sobieski został powołany do wojska w Zambrowie. 15 dni przed końcem służby wojskowej wybuchła II wojna światowa. Jan, jako żołnierz 13 Pułku Kawalerii, wyruszył na front. 6 września Niemcy przerwali front w Różanie. Po klęsce pod Różanem, cofając się w stronę domu, w okolicach Wyszkowa Jan dołączył do oficerów I pułku Artylerii Lekkiej. Dotarli do Hrubieszowa, gdzie generał Kleeberg zorganizował Samodzielną Grupę Operacyjną „Polesie”.

Jan w szeregach SGO „Polesie” walczył od 22 do 28 września 1939 r., pełnił funkcję zwiadowcy. 29 września w okolicach Zamościa dostał się do niewoli. Został wywieziony do Szepietówki (obecna Ukraina). W niewoli przebywał do 22 listopada. W Szepietówce ochotniczo zgłosił się do pracy przy transporcie odzieży. W ucieczce z niewoli pomógł Janowi kierowca polskiego pochodzenia, który przewiózł jubilata ukrytego pod ładunkiem aż do Białegostoku (prawie 600 km). Z Białegostoku dotarł pociągiem do Śniadowa, a stąd pieszo do domu. Po powrocie pomagał rodzicom w prowadzeniu gospodarstwa, które przejął w 1942 r. po śmierci ojca.

W sierpniu 1951 r. poślubił Irenę Zakrzewską. Małżonkowie doczekali się sześciorga dzieci, sześciorga wnucząt i dwójki prawnucząt. Wspólnie przeżyli 60 lat. Jan otrzymał wiele odznaczeń i wyróżnień, jest członkiem Związku Bojowników o Wolność i Demokrację, otrzymał odznakę Weterana Walk o Niepodległość. Prezydent Aleksander Kwaśniewski nominował Jana na stopień podporucznika Wojska Polskiego, jubilat otrzymał również Patent Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki