Film
Odc. 2/4: Broń cenna jak życie

Jak powstańcy zdobywali uzbrojenie?

Rozwiń

Jak powstańcy zdobywali uzbrojenie?

W 2. odcinku "Tajemnic Państwa Podziemnego" opowiadamy, jak powstańcy zdobywali i konstruowali uzbrojenie w oblężonym mieście. Sprawdzamy też, jak działały Błyskawice, Piaty, powstańcze katapulty, granatniki i miotacze płomieni. Obejrzyj go lub przejdź do pełnego wydania Powstania Warszawskiego.

Obejrzyj wszystkie odcinki
Zwiń
Obejrzyj wideo
Już jutro eliminacje powiatowe do "Warszawskiej Syrenki"

Już jutro eliminacje powiatowe do "Warszawskiej Syrenki"

MU

Tygodnik Ostrołęcki

Tygodnik Ostrołęcki

Na zdjęciu Kornelia Polkowska

Na zdjęciu Kornelia Polkowska ©MU

Najlepsi recytatorzy pojadą na finał do Warszawy
Na zdjęciu Kornelia Polkowska

Na zdjęciu Kornelia Polkowska ©MU

Na zdjęciu Kacper Kaczmarczyk MU

Na zdjęciu Kacper Kaczmarczyk
(fot. MU)

Dobiegły końca eliminacje gminne, a wczoraj odbyły się eliminacje miejskie do 36. Konkursu Recytatorskiego "Warszawska Syrenka". Najlepsi recytatorzy zmierzą się jutro, na eliminacjach powiatowych o godz. 10.00 w zielonej sali Miejskiego Domu Kultury.

W eliminacjach miejskich wzięło udział szesnaścioro uczestników, a byli oceniani w trzech kategoriach wiekowych: klasy 0-III i IV-VI szkół podstawowych oraz kl. I-III szkół gimnazjalnych.

Dzieci z najmłodszej kategorii wiekowej musiały przygotować jeden utwór, a starsi uczestnicy - dwa i zaprezentować je przed jurorami. Jury w składzie: Hanna Sasinowska, Urszula Równa i Sandra Popiołek oceniało dobór repertuaru, interpretację utworu, kulturę mowy i ogólny wyraz artystyczny.

Wszyscy recytatorzy otrzymali dyplomy za udział i upominki, a ośmioro z nich zaproszono jutro do MDK. Tam, zmierzą się z innymi uczestnikami w eliminacjach powiatowych. Osoby, które zaprezentują się jutro w MDK to: Kornelia Polkowska i Wiktor Kukwa (kat. 0-III), Kacper Kaczmarczyk, Amelia Bartkiewicz i Kathrin Sotrel (kat. IV-VI) oraz Aleksandra Gajewska, Magdalena Kośnik i Joanna Bauer (kat. I-III gimnazjum).

Konkurs "Warszawska Syrenka" promuje kulturę języka, przyczynia się do rozwoju czytelnictwa i popularyzacji literatury. Co roku, do eliminacji przystępuje kilkanaście tysięcy młodych recytatorów z województwa mazowieckiego. Finał "Warszawskiej Syrenki" odbędzie się w dniach 13, 14 kwietnia w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie.
Recytuje Aleksandra Gajewska MU

Recytuje Aleksandra Gajewska
(fot. MU)


Komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo