Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To była długa sesja. Radni gminy Ostrów Mazowiecka przegłosowali osiemnaście uchwał

MU
MU
Radni uchwalili miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Poruszono też problem bezpańskich psów

Trzynasta sesja Rady Gminy Ostrów Mazowiecka odbyła się w piątek, 30 marca i rozpoczęła się od pytań do wójta Waldemara Brzostka i obecnego na sali starosty, Zbigniewa Kamińskiego. Do obu panów zwrócono się o naprawę kilku odcinków nawierzchni dróg, na których pojawiły się pęknięcia i dziury.

Później wójt poinformował, co wydarzyło się między sesjami. Niezbyt przyjemną informacją było to, że wniosek złożony przez gminę do Urzędu Marszałkowskiego na montaż kolektorów słonecznych został odrzucony.

- Powód jest taki, że gmina nie może wykonywać zadań na prywatnych domach - tłumaczył wójt. - To trochę dziwne, bo na takich samych zasadach zakładaliśmy przydomowe oczyszczalnie na prywatnych działkach.

Po sprawozdaniu z działalności wójta między sesjami, zajęto się dwoma z ważniejszych punktów obrad, czyli studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz wprowadzeniem zmian do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy. Studium określa politykę przestrzenną gminy i w oparciu o nie, sporządza się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Studium ustala tereny i obiekty chronione, zasady zagospodarowania terenu i jego zabudowę oraz warunki podziału terenów na działki budowlane. Szczególnie ważne dla mieszkańców są tereny objęte zakazem zabudowy ze względu np. na ochronę środowiska.

Do tej pory w gminie Ostrów Mazowiecka obowiązywało studium z 2004 roku, ale na ostatniej sesji projektant omówił nowe studium z uwzględnionymi uwagami mieszkańców. Studium m.in. wyznacza nowe tereny inwestycyjne w okolicach Jasienicy i Kozik. Radni zagłosowali za obiema uchwałami.

Podjęto też uchwały dotyczące realizacji wraz z powiatem ostrowskim dwóch inwestycji. Gmina wspólnie z powiatem zajmie się przebudową drogi biegnącej przez Brok - Nagoszewo - Fidury - Koziki oraz drogi biegnącej od drogi krajowej nr 50 do Turki.

Jednym z kolejnych punktów sesji było podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia programu zapobiegania bezdomności zwierząt. Już na początku sesji wójt Waldemar Brzostek poinformował, że gmina trzy razy ogłaszała przetarg na wyłapywanie bezpańskich psów i nikt się do niego nie zgłosił, dlatego podpisano umowę ze schroniskiem Bąkówka działającym najbliżej.

- Mamy obowiązek zapewnić opiekę bezdomnym zwierzętom, a są to głównie psy - mówił wójt. - Problem bezpańskich psów dotyczy całego kraju i wiąże się z kosztami, dlatego do wszystkiego trzeba podchodzić z rozsądkiem. Nie każde zwierzę, które chodzi po osiedlu jest zwierzęciem bezdomnym. W tamtym roku, kiedy odławianie psów było tańsze, gmina wydała na nie sto tysięcy złotych, a w tym roku koszty za jednego psa są wyższe.

Wójt powiedział, że odłowienie jednego psa to koszt prawie 2500 zł. W tej kwocie jest wyłapanie, sterylizacja, chipowanie i umieszczenie w schronisku.

- Jeśli dużo środków z naszego budżetu pójdzie na wyłapywanie bezdomnych zwierząt, będziemy musieli szukać oszczędności w oświacie albo inwestycjach - ostrzegał wójt.

Program został przyjęty przez radę i tylko jeden radny wstrzymał się od głosu.

Radni zagłosowali też za wyodrębnieniem z budżetu funduszu sołeckiego na 2013 rok.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki