Ostrów Mazowiecka. Radni boją się fenolu z nasycalni...

  Ostrów Mazowiecka. Radni boją się fenolu z nasycalni [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału

  Mieczysław Bubrzycki

  Tygodnik Ostrołęcki

  Tygodnik Ostrołęcki

  Ostrów Mazowiecka. Radni boją się fenolu z nasycalni [ZDJĘCIA]
  1/36
  przejdź do galerii

  ©Mieczysław Bubrzycki

  Ostrowscy radni najdłużej dyskutowali nad zagrożeniami ze strony byłej nasycalni podkładów kolejowych
  Powodem zwołania sesji nadzwyczajnej Rady Miasta, która zebrała się w ostrowskim ratuszu 7 marca, była potrzeba pilnego uchwalenia zmian w planie inwestycyjnym dla Ostrołęki i subregionu w zakresie zadań przewidzianych do wykonania w Ostrowi Mazowieckiej.

  O zwołanie sesji zwrócił się burmistrz, który w porządku obrad umieścił także uchwalenie 3-letniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych należących do ZGK sp. z o. o. Radni dopisali także do porządku obrad – za zgodą burmistrza – punkt „Interpelacje i zapytania radnych”.

  Punkt dotyczący zmian w planie inwestycyjnym przeszedł w zasadzie bez dyskusji. Sporo dyskutowano natomiast przed uchwaleniem planu przygotowanego przez ZGK. Zakłada on wydanie wielu milionów przede wszystkim na modernizację stacji uzdatniania wody oraz oczyszczalni ścieków.

  Dyskusja skoncentrowała się wokół propozycji zmian w planie zgłoszonych w imieniu komisji gospodarki komunalnej przez jej przewodniczącego radnego Jerzego Pawluczuka. Niepokoi go rozprzestrzenianie się w głąb ziemi i przedostawanie do warstw wodonośnych fenolu i innych szkodliwych związków pochodzących z byłej nasycalni podkładów kolejowych.

  - Zanieczyszczenia z nasycalni są coraz bliżej miejskich ujęć wody, bo przemieszczają się one w tę stronę – mówił radny. - Uważam, że rozwiązania tego problemu nie powinno się odkładać i jeszcze w tym roku plan powinien przewidywać opracowanie dokumentacji, z której będzie wynikać, co będziemy robić, jeśli woda nie będzie nadawać się do spożycia.

  Burmistrz odniósł się wprost do zarzutu, że studnie miejskie są bardzo zagrożone.

  - Badania przeprowadzane w specjalnych studniach pomiarowych wykonanych kilkanaście lat temu przez ZGK nie wykazują obecności fenolu w wodzie – powiedział burmistrz Jerzy Bauer. - Mówienie więc dziś, że coś złego może zacząć się dziać, jest nieracjonalne.

  Uwagi burmistrza potwierdził prezes ZGK.

  - Wyniki badań, jakie na nasze zlecenie przeprowadzono jesienią, nie wykazały w żadnej studni obecności fenolu ani innych tego typu związków w drugiej warstwie wodonośnej, z której pobierają wodę miejskie pompy – powiedział Paweł Mieczkowski. - Wiosną 2017 roku stwierdzono natomiast śladowe ilości fenolu. Wkrótce będą wykonane kolejne badania. Poza planem przedstawionym radzie zamierzamy w tym roku zlecić z naszych środków opracowanie koncepcji, która ma określić sposoby reagowania w sytuacji, gdy woda stałaby się bardzo zanieczyszczona.

  W tej sytuacji radny Pawluczuk wycofał wniosek o zmiany w planie i został on uchwalony.

  Zobacz galerię

  Czytaj treści premium w Tygodniku Ostrołęckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polub nas na Facebooku

  Specjalnie dla Was

  Nasze akcje [plebiscyty, konkursy, imprezy]

  Nasze akcje [plebiscyty, konkursy, imprezy]

  Nasza akcja charytatywna!

  Nasza akcja charytatywna!

  Koniec urlopu na żądanie, zakaz dorabiania w innej firmie i dłuższy czas pracy dla palaczy.

  Koniec urlopu na żądanie, zakaz dorabiania w innej firmie i dłuższy czas pracy dla palaczy.