Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Andrzejewo. Pogrzeb bohaterów poległych w wojnie z bolszewikami po prawie 100 latach [ZDJĘCIA]

Mieczysław Bubrzycki
W ubiegłym roku podczas prac prowadzonych na terenie gminy Andrzejewo przez ekipę Stowarzyszenia „Wizna 1939” natrafiono na szczątki polskich żołnierzy poległych w wojnie z bolszewikami w 1920 roku.

W piątek 16 marca, w Andrzejewie, pożegnano z honorami żołnierzy poległych w 1920 roku w wojnie z bolszewikami. Pogrzeb po prawie 100 latach to skutek prac prowadzonych na terenie gminy przez ekipę Stowarzyszenia „Wizna 1939”. Natrafili na szczątki ludzkie.

Okazało się, że to zbiorowa mogiła żołnierzy polskich z 201 Pułku Piechoty (ochotniczego) poległych w wojnie z bolszewikami, w boju pod Paprocią i Pęchratką w dniu 4 sierpnia 1920 roku. Obecnie te tereny należą do dwóch gmin. To młodzi ludzie, wśród nich studenci, których ciała po bitwie zakopano do jednego dołu.

15 marca, po południu, 10 niewielkich trumien ze szczątkami anonimowych poległych wystawiono w kościele w Andrzejewie. Wieczorem zaciągnięto przy nich wartę honorową.

16 marca zebrały się na wspólnym nadzwyczajnym posiedzeniu rady gmin w Andrzejewie i w Szumowie (pow. zambrowski) i podjęły uchwałę dotyczącą upamiętnienia poległych żołnierzy.

Przed mszą żałobną w kościele zaprezentowano krótką część artystyczną: pieśni z tamtych lat wykonane prze Julię Niewęgłowską (praprawnuczkę uczestników wojny 1920 roku), Remigiusza Danelczyka i Pawła Andruszkiewicza oraz wiersz Ryszarda Skłodowskiego w interpretacji Jacka Stachacza. Gościom-uczestnikom uczniowie przypinali kokardy w barwach narodowych.

O godz. 10.00 - w asyście wojskowej i z pocztami sztandarowymi - rozpoczęła się msza św. żałobna, której przewodniczył bp Janusz Stepnowski, ordynariusz diecezji łomżyńskiej. W wypełnionym po brzegi kościele byli posłowie, przedstawiciele urzędów, radni, burmistrzowie i wójtowie. Odczytano listy od prezydenta RP oraz biskupa polowego WP.

Po mszy trumny w kondukcie przewieziono do rogatek Andrzejewa, gdzie pożegnano poległych. Uczestnicy pogrzebu pojechali do Szumowa, gdzie na cmentarzu złożono trumny w kwaterze wojennej.

Organizatorami niecodziennej uroczystości byli: wójt gminy Szumowo Jarosław Cukierman, wójt gminy Andrzejewo Michał Rutkowski, Fundacja „Honor, Ojczyzna" im. Majora Władysława Raginisa, Stowarzyszenie „Wizna 1939”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki