Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kurpsie w Märkische Schweiz

Fot. Kamila Górska-Kłodzińska
Reprezentacja Związku Stowarzyszeń "Kurpsie Razem” na tle panoramy miasta Buckow. W górnym rzędzie od lewej: Waldemar Warych, Stefan Prusik, Elżbieta Opęchowska, Jan Pabich, Judyta Rydel, Tadeusz Żebrowski, Przemysław Płocharczyk, Robert Domurad, Bartłomiej Warych, Anna Ogniewska i Magdalena Merda - przewodniczka. Na dole od lewej: Joanna Tylec, Teresa Mierzejewska oraz Christine Mosch z goszczącego grupę polską partnerstwa pod nazwą Geschäftsstelle LAG Märkische Schweiz e. V.
Reprezentacja Związku Stowarzyszeń "Kurpsie Razem” na tle panoramy miasta Buckow. W górnym rzędzie od lewej: Waldemar Warych, Stefan Prusik, Elżbieta Opęchowska, Jan Pabich, Judyta Rydel, Tadeusz Żebrowski, Przemysław Płocharczyk, Robert Domurad, Bartłomiej Warych, Anna Ogniewska i Magdalena Merda - przewodniczka. Na dole od lewej: Joanna Tylec, Teresa Mierzejewska oraz Christine Mosch z goszczącego grupę polską partnerstwa pod nazwą Geschäftsstelle LAG Märkische Schweiz e. V. Fot. Kamila Górska-Kłodzińska
Przedstawiciele Związku Stowarzyszeń "Kurpsie Razem" odwiedzili niemiecką Lokalną Grupę Działania "Märkische Schweiz", działającą na terenie Brandenburgii.

W trakcie wizyty, która trwała od 20 do 24 lutego, zapoznali się z projektami dofinansowanymi przez tamtejszą Grupę. Obejrzeli między innymi ujeżdżalnię w stadninie "Pritzhagener Heide", miejsca noclegowe w okolicach turystycznej miejscowości Buckow, gospodarstwo biodynamiczne z centrum zdrowej żywności, gospodarstwa uzyskujące dodatkowe dochody z produkcji makaronu oraz dostarczania połupanego drewna kominkowego, które jest obrabiane z użyciem specjalnej maszyny. Odwiedzili również dofinansowane w ramach programu Leader Plus galerie rękodzieła, które umożliwiają tworzenie dodatkowych miejsc pracy, pracownię ceramiki, a także prywatne obserwatorium astronomiczne wraz z zapleczem badawczo-wypoczynkowym.

Jeden dzień wyjazdu był poświęcony zwiedzaniu Berlina. Doświadczenia z wyjazdu zostaną wykorzystane przy tworzeniu strategii rozwoju obszaru gmin należących do "Kurpsie Razem" i w kolejnym okresie wdrażania programu Leader Plus. Jeżeli opracowana strategia zostanie zatwierdzona przez samorząd województwa, w kolejnych latach przez Związek można będzie składać wnioski na działania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, takie jak "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej", "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw" oraz "Odnowa wsi". A także na tak zwane "małe projekty", czyli przedsięwzięcia o wartości do 100 tysięcy złotych, wpisujące się w cele strategii. Podobnie funkcjonują już teraz Lokalne Grupy Działania w Niemczech.

Wycieczka została sfinansowana z funduszy Sektorowego Programu Operacyjnego "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004-2006", w ramach projektu "Kurpiowszczyzna - produkty markowe", realizowanego przez Związek Stowarzyszeń "Kurpsie Razem".

W wyjeździe uczestniczyli reprezentanci organizacji działających w północnej części powiatu ostrołęckiego: Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Kurpiowskiej "Puszcza" w Lelisie, Stowarzyszenia "Razem Łatwiej" z Olszewa-Borek, Zespołu Folklorystycznego "Carniacy" będącego członkiem zbiorowym Towarzystwa Kurpiowskiego "Strzelec" w Czarni, Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego im. Aleksandra Kopcia w Baranowie, Stowarzyszenia Kurpik Kadzidło, Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Kurpiowskiej im. biskupa Edwarda Samsela oraz Stowarzyszenia "Młodzi dla Myszyńca". n (kgk)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki