Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pieśni i tańce z kurpiowskiej puszczy

Agnieszka BiaŁobrzewska
Już po raz 24. Ostrołęka gościła śpiewaków, zespoły i kapele kurpiowskie. Kurpiowskie Prezentacje Artystyczne odbywają się w niedzielę przewodnią, a więc pierwszą po Wielkanocy, która w tym roku przypadła 23 kwietnia. Prezentacje są doskonałą okazją do pokazania się artystów z Kurpi z ich graniem i śpiewaniem, wymiany doświadczeń i popularyzacji sztuki regionu.

Dwadzieścia cztery lata temu, pierwszy w historii prezentacji kurpiowskich konkurs gadki i pieśni (bo tak się w czasach województwa ostrołęckiego nazywał) zgromadził 70 wykonawców w czterech kategoriach: śpiew solowy, śpiew grupowy, gawędziarze i pary taneczne. Do Ostrołęki przyjechali zaprezentować się artyści z całej Kurpiowszczyzny. Głównym celem konkursu było wytypowanie artystów do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. Nasi laureaci wielokrotnie zdobywali w Kazimierzu główne nagrody, Złote Baszty.
- Po następnych dziesięciu latach na konkursie pokazały się po raz pierwszy kapele kurpiowskie. Zrezygnowaliśmy z tańców, a soliści i grupy śpiewacze podzieliliśmy na dwie kategorie wiekowe: dzieci i dorośli - wspomina pierwsze konkursy Jerzy Białobrzewski z Ostrołęckiego Centrum Kultury. Wystąpiło wtedy ponad 150 uczestników. Prym wiodła Czarnia.
XX Kurpiowskie Prezentacje Artystyczne zgromadziły 57 wykonawców, około dwustu osób. Ich laureaci zostali wyłonieni w ośmiu kategoriach: soliści dzieci, młodzież, dorośli, młodzi instrumentaliści, dziecięce, młodzieżowe, dorosłe grupy śpiewacze i kapele kurpiowskie. Taki układ kategorii zachował się do dziś. Obecnie Prezentacje są świętem pieśni i muzyki regionu kurpiowskiego Puszczy Zielonej, która po nowym podziale administracyjnym znajduje się na terenie trzech województw.
Do tegorocznego konkursu zgłoszono 71 wykonawców - solistów, zespołów i kapel. Podczas kilku godzin prezentacji publiczność mogła wysłuchać zarówno smutnych i nostalgicznych pieśni leśnych, ale także wesołych i skocznych przyśpiewek weselnych z Kurpiowszczyzny. Zmagania poprzedził występ najmłodszej i najstarszej grupy Zespołu Pieśni i Tańca "Ostrołęka" z OCK. W przerwie konkursu uczestnicy mogli posilić się gorącą smakowitą grochówką.
Wśród publiczności wypatrzyliśmy starostę ostrołęckiego Stanisława Kubła, znanego z mocnego kurpiowskiego głosu.
- To bardzo potrzebny konkurs, jednak na przyszłość zastanowiłbym się razem z organizatorami nad pokazaniem szerszej ostrołęckiej publiczności laureatów tej prezentacji - powiedział nam w przerwie konkursu. Może zmienić godziny trwania tego przeglądu?
Podobnego zdania był przewodniczący Związku Kurpiów Mirosław Grzyb:
- Jest wiele zespołów śpiewaczych na terenie Kurpi, działających przy GOK-ach, które mogłyby się szybciej rozwijać mając nad sobą silniejszy ośrodek kultury jakim jest OCK. Ostrołęckie Centrum Kultury ma więcej kontaktów, możliwości i mogłoby skupić wokół siebie grupy z regionu.
Ze Sławomirem Drężkiem, który gra na harmonii pedałowej, rozmawialiśmy jeszcze przed podaniem wyników zmagań konkursowych:
- Gram od siódmego roku życia, czyli już dwanaście lat. Do gry na harmonii namówił mnie tata. Moja harmonia to dość wiekowy instrument, ma ponad 60 lat. Zapłaciliśmy za nią kilka lat temu około 3 tys. złotych.

Jury w składzie: Jacek Urbaniak, Apolonia Nowak, Joanna Niska i Alina Chalińska przyznało miejsca i nagrody pieniężne ufundowane przez marszałka mazowieckiego, starostę ostrołęckiego oraz nagrodę główną, ufundowaną przez Zarząd Główny Związku Kurpiów.
Soliści dzieci: pierwsze miejsce zajęła Katarzyna Zaniewska, drugie Daniel Magdziński a trzecie Krzysztof Podbielski. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała Kinga Archacka.
Soliści młodzież: nagrodę główną zdobyła Katarzyna Załęska, pierwsze miejsce Małgorzata Niezielska, drugie Łukasz Mrozek, trzecie Jarosław Przetak i wyróżnienie Anna Pisarek.
Soliści dorośli: nagroda główna dla Stanisława Zyśka, pierwsze miejsce zdobyła Danuta Kulas, drugie Antonina Deptuła, trzecie Stanisław Sieruta. W tej kategorii jury przyznało dwa wyróżnienia i otrzymali je Henryk Kulesza i Janusz Piersa.
Młodzi instrumentaliści: przyznano dwa równorzędne wyróżnienia dla Sławomira i Krzysztofa Drężków.
Grupy śpiewacze dzieci: nagrodę główną zdobyły "Młode Kurpie", pierwsze miejsce "Borowinki", drugie "Carnionecki", trzecie zespół dziewczęcy ze Zbójnej a wyróżnienie grupa dziewczęca z Zawad.
Grupy śpiewacze młodzież: nagroda główna dla dziewczęcej grupy z Nowogrodu, pierwsze miejsce dla zespołu "Kurpiaki", drugie miejsce dla dziewczęcej grupy "Młode Kurpie", trzecie dla chłopców z zespołu "Kurpiaki" i wyróżnienie dla chłopców z zespołu "Carniacy".
Grupy śpiewacze dorosłych: nagroda główna - męska grupa "Czarnia", pierwsze miejsce - grupa mężczyzn z Zawad, drugie miejsce - zespół śpiewaczy kobiet ze Zbójnej, trzecie miejsce - Klub Seniora "Babskie Olekanie", wyróżnienie - męska grupa śpiewacza z Długiego i kobiety z zespołu "Borowina".
Kapele kurpiowskie: nagroda główna - rodzinna kapela Drężków, pierwsze miejsce - kapela "Puszcza Zielona" z Lipnik, drugie miejsce - kapela z Zawad, trzecie miejsce - kapela z Brzozowej, wyróżnienie - kapela z Myszyńca i kapela kurpiowska ze Zbójnej.
Nagrody ufundowali: samorząd województwa mazowieckiego, Starostwo Powiatowe w Ostrołęce, prezes Związku Kurpiów.
Sponsorami imprezy byli: Browar Łomża, Zakłady Przetwórstwa Mięsnego JBB w Łysych, Sklepy Gośka, Teresa i Stanisław Duszakowie - Stacon Tis Duszak, Piekarnia Ewy Nisiobędzkiej, Cukiernia Zofii Leszczyńskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pieśni i tańce z kurpiowskiej puszczy - Tygodnik Ostrołęcki

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki