Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historia Ostrołęki w księgarniach

Jacek Pawłowski
Ostrołęka jako jedno z niewielu miast w Polsce ma swoją powojenną monografię spisaną przez historyka. W czwartkowy wieczór 4 lipca w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrołęce odbyła się promocja książki Jerzego Kijowskiego "Dzieje Ostrołęki 1944-2000". Na promocję przyszło około stu osób - regionalistów, samorządowców, nauczycieli i przedstawicieli sponsorów wydawnictwa.

Powojenna monografia Ostrołęki została wydana w niewielkim nakładzie tysiąca egzemplarzy. W czasie czwartkowej uroczystości sprzedano 98 książek. Jednak lokalna historia, jak się okazuje, jest tylko z pozoru mało popularna, czego dowodził dyrektor MBP Mieczysław Romanik. - Monografia Zofii Niedziałkowskiej była do tej pory jedną z najczęściej znikających, przeważnie niezgodnie z regulaminem, pozycji w naszej bibliotece - dowodził, w eufemistyczny sposób opisując fakt, że biblioteczne egzemplarze "Dziejów miasta" Niedziałkowskiej czytelnicy sobie po prostu bezprawnie przywłaszczają. Prezydent Arkadiusz Czartoryski (historyk z wykształcenia) obdarowany przez autora egzemplarzem książki, dał do zrozumienia, że wiedza z niej zaczerpnięta posłuży mu do rozwiązywania bieżących problemów miasta. - Kiedy przyjdą do mnie mieszkańcy ulicy Łęczysk (najdłuższa i jedna z najbardziej zaniedbanych ulic w mieście - przyp. jp.), powiem im, że kiedyś to na tej ulicy był skład niewybuchów. A jak będą czegoś żądać pracownicy kultury, to przypomnę im, że kiedyś ośrodek kultury w Ostrołęce, działał w drewnianej szopie - powiedział Czartoryski, po czym udał się na swoje miejsce i do końca uroczystości wraz z przewodniczącym Kotowskim z uwagą kartkowali książkę (patrz zdjęcie poniżej - przyp. red.). Spotkanie w bibliotece zakończyło się lampką szampana. W szacownym przybytku słowa drukowanego to zwyczaj bardzo rzadki, ale w końcu po raz pierwszy w zwartej formie zostało odnotowane najnowsze półwiecze dziejów Ostrołęki.

*

Monografię Ostrołęki Jerzy Kijowski spisywał sześć lat. Jej powstanie było wyraźną wolą władz miasta. Umowę na spisanie powojennych dziejów Ostrołęki podpisał zarząd miasta poprzedniej kadencji reprezentowany przez Jędrzeja Nowaka i Marię Sulbińską. Dokończeniu dzieła patronowały zaś obecne władze Ostrołęki, których przedstawiciele: prezydent Arkadiusz Czartoryski i przewodniczący Rady Miejskiej Janusz Kotowski, byli obecni na promocji. (Maria Sulbińska, obecnie kierownik delegatury Urzędu Wojewódzkiego dziękowała autorowi deklamując limeryk własnego autorstwa). Przed powstaniem monografii Jerzego Kijowskiego pisana historia Ostrołęki kończyła się na 1944 roku. Na tej bowiem dacie kończyły się dzieje miasta przedstawione w książce Zofii Niedziałkowskiej "Ostrołęka. Dzieje miasta". Praca Kijowskiego obejmuje historię miasta od 1944 do 1975 roku, kiedy Ostrołęka na 24 lata stała się stolicą województwa. Okres 1975-2000 został odnotowany w książce w formie kalendarium najważniejszych wydarzeń. Wielu czytelników TO zna już monografię Jerzego Kijowskiego, ponieważ była drukowana na naszych łamach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki