Znają dobrze, lubią przeważnie

Znają dobrze, lubią przeważnie

(mb)

Tygodnik Ostrołęcki

Aktualizacja:

Tygodnik Ostrołęcki

Maciej Kosakowski odbiera nagrodę z rą Józefa Grody

Maciej Kosakowski odbiera nagrodę z rą Józefa Grody ©M. Bubrzycki

Większość zwycięzców konkursu wiedzy o Ostrołęce deklaruje, że lubią swoje miasto. Najbardziej doskwierają im ostrołęckie zapachy. Jedenastu uczniów z ostrołęckich szkół rywalizowało 16 maja w ostrołęckiej bibliotece o zwycięstwo w VII konkursie wiedzy "Czy znasz swoje miasto?".
Maciej Kosakowski odbiera nagrodę z rą Józefa Grody

Maciej Kosakowski odbiera nagrodę z rą Józefa Grody ©M. Bubrzycki

Laureaci konkursu 2002 M. Bubrzycki

Maciej Kosakowski odbiera nagrodę z rą Józefa Grody
(fot. M. Bubrzycki)

Konkurs składał się z etapu pisemnego i ustnego. Uczniowie byli przygotowani dobrze, choć zdarzały im się luki w pamięci, a nawet zabawne pomyłki, np. Gorbatow mylił się z Gorbaczowem.
- Myślę, że poziom konkursu z roku na roku jest wyższy - ocenia Barbara Kalinowska, przewodnicząca komisji konkursowej.
Konkurs rozgrywano w dwóch kategoriach wiekowych. Wszyscy uczestnicy finału ustnego w kategorii szkół podstawowych zdobyli maksimum punktów w eliminacjach pisemnych. Aby wyłonić zwycięzcę wśród gimnazjalistów, konieczna była ustna dogrywka.
Komisja konkursowa wymagała od uczestników przede wszystkim wiedzy historycznej. My rozmawialiśmy z nimi na tematy bardziej współczesne. Spytaliśmy, czy lubią Ostrołękę.
Laureaci z podstawówek są bardziej zakochani w swoim mieście niż gimnazjaliści.

Ostrołęka okiem uczniów

- Lubię Ostrołękę, choć mieszkam w Olszewie-Borkach - zapewnił nas Maciej Kosakowski z V klasy szkoły podstawowej STO.
- Najbardziej lubię ostrołęcki deptak czyli ul. Głowackiego, ale lubię także deptak przy Kupcu i Handlowcu - deklaruje Natalia Budna z VI klasy szkoły nr 2, która startuje w konkursie po raz trzeci. - Nie lubię natomiast terenów, gdzie są zakłady przemysłowe.
- Chciałbym nadal mieszkać w Ostrołęce, bo podoba mi się tu - mówi Marek Cherubin z VI klasy szkoły nr 3 na Stacji. - Szczególnie lubię plac Bema i dość często tam bywam. Chyba nic bym nie zmienił w moim mieście.
- Nie zastanawiałam się nad tym, czy lubię Ostrołękę - powiedziała nam Paulina Pawłowska z III klasy gimnazjum nr 2, która już czwarty raz wygrała konkurs. ? Nie mieszkam w Ostrołęce, tylko w Zabrodziu i do Ostrołęki już się przyzwyczaiłam, choć czasami mamy tu bardzo "czyste" powietrze. Plusem Ostrołęki jest, że w porównaniu z Ostrołękę nie jest jeszcze tak zatłoczona. Szczerze jednak mówiąc, nie wyobrażam sobie przyszłości w tym mieście.
- Od niedawna mieszkam w Ostrołęce, raczej lubię to miasto, ale nie znoszę tych ostrołęckich zapachów - mówi Patrycja Grabka z II klasy gimnazjum nr 1. - W ostatnich latach przybyło w Ostrołęce ładnych chodników. Podoba mi się, że jest nowe kino, choć jeszcze w nim nie byłam.
- Mieszkam w Ostrołęce od urodzenia i lubię to miasto - powiedział nam Bartosz Wysocki z I klasy gimnazjum STO, startujący po raz czwarty. - Bardzo podoba mi się nowa hala sportowa i kino. Nie podobają mi się nieprzyjaźni ludzie, np. chuligani oraz nierówne drogi i brak ścieżek rowerowych.

Organizatorzy, współpracownicy i wyróżnieni


Laureaci konkursu 2002
(fot. M. Bubrzycki)

Konkurs organizuje Zespół Szkół STO przy współudziale Miejskiej Biblioteki Publicznej i pod patronatem Towarzystwa Przyjaciół Ostrołęki.
Oto laureaci. Szkoły podstawowe: 1) Maciej Kosakowski ? Szkoła Podstawowa STO; 2) Natalia Budna - SP nr 2; 3) Marek Cherubin - SP nr 3, Gimnazja: 1) Paulina Pawłowska - Gimnazjum nr 2; 2) Patrycja Grabka ? Gimnazjum nr 1; 3) Bartosz Wysocki - Społeczne Gimnazjum STO.
Większość tegorocznych laureatów zdobyła wysokie lokaty także w poprzednich edycjach konkursu.
Józef Groda ? dyrektor Zespołu Szkół STO podziękował nauczycielom przygotowującym uczniów: Krystynie Dębskiej, Grażynie Szczubełek, Małgorzacie Ochenkowskiej, Danucie Aleksińskiej, Elżbiecie Niesiobędzkiej i Jerzemu Kijowskiemu.
Nagrody dla zwycięzców ufundowali: poseł Stanisław Kurpiewski oraz TPO.

Uwaga konkurs dla Czytelników TO

Sprawdź czy znasz swoje miasto. Organizatorzy udostępnili redakcji TO pytania, na które odpowiadali uczestnicy konkursu. Wybraliśmy spośród nich dziesięć zagadnień. Każdy z Czytelników może teraz sam sprawdzić, ile wie o swoim mieście. Osoby, które nadeślą do redakcji oryginalny wycinek z gazety z co najmniej ośmioma prawidłowymi odpowiedziami, otrzymają od nas w prezencie cd-rom z galerią pięknych fotografii Ostrołęki wykonanych przez fotoreporterów TO.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Specjalnie dla Was

Wideo