Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wypadek paralotni w Łączkach: odpowiedź Komisji Badania Wypadków Lotniczych

Robert Majkowski
sxc.hu
26-letni mieszkaniec gminy Łyse 18 kwietnia w Łączkach miał bardzo poważny wypadek na paralotni. Sprawa trafiła do Komisji Badania Wypadków Lotniczych.

- Według wstępnych ustaleń pokrzywdzony wspólnie z bratem poszli na pastwisko, gdzie chcieli nauczyć się latać kupioną na jednym z portali aukcyjnych paralotnią - informował o ustaleniach policji dzień po wypadku oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce Sylwester Marczak.

Zobacz: Łączki. Wypadek paralotniarza: spadł z kilku metrów, poważne obrażenia

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że to nie była jego pierwsza próba takiej samodzielnej nauki. Tym razem 26-latkowi udało się nawet wystartować, ale wkrótce potem…

- Po wzbiciu się na wysokość kilku metrów runął na ziemię - opowiadał Sylwester Marczak.

Po upadku miał na jakiś czas stracić przytomność. Doznał bardzo poważnych obrażeń. Nie posiadał świadectwa kwalifikacji pilota paralotni.

- O braku odpowiedniego świadectwa poinformowano komisję badań wypadków lotniczych - mówił Sylwester Marczak.

Spytaliśmy ową komisję o szczegóły postępowania i konsekwencje, które mogą czekać niedoszłego paralotniarza. Oto odpowiedź, którą dostaliśmy od sekretarza Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Agaty Kaczyńskiej:

Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych prowadzi badania przyczyn i okoliczności mających wpływ na zaistnienie zdarzenia wyłącznie w celach profilaktycznych, to znaczy w celu zapobiegania występowania takim zdarzeniom w przyszłości. Badanie to nie jest w żadnym przypadku powiązane z określeniem (wskazaniem) winy czy odpowiedzialności za zaistnienie czy przebieg zdarzenia (wypadku, poważnego incydentu czy incydentu lotniczego). Komisja nie prowadzi postępowania w rozumieniu przepisów prawa karnego.
(…)
Paralotnie są statkami powietrznymi (…), co oznacza, że co do zasady zdarzenia z udziałem tych statków powietrznych nie leżą w obszarze obowiązków Komisji. Jednakże zgodnie z art. 5 ust. 4 Komisja może podjąć decyzję o prowadzeniu badania z udziałem takiego statku powietrznego w przypadkach, gdy wnioski jakich się spodziewa z tych badań mogą mieć znaczenie dla bezpieczeństwa lotniczego.
(…)
Biorąc pod uwagę cel prowadzonych przez Państwową Komisję Badania Wypadków Lotniczych badań zdarzeń lotniczych na podstawie przekazanych przez zgłaszającego informacji o okolicznościach wypadku nie stwierdzono przesłanek upoważniających do podjęcia decyzji o prowadzeniu badania przez Komisję.
Osoba wykonująca lot lub inne czynności lotnicze, nie mając ważnej licencji lub świadectwa kwalifikacji, albo niezgodnie z ich treścią podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku. Decyzje dotyczące wszczęcia postępowania w tym zakresie nie leżą w kompetencjach Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych.
Paralotnia jest urządzeniem, którego obrót handlowy nie jest ograniczony restrykcjami. Posiadanie tego statku powietrznego i handel nim w Polsce jest legalny a używanie podlega ograniczeniom wynikającym z przepisów ustawy – Prawo lotnicze i aktów wykonawczych wydanych na jej podstawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki