Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mamy więcej wiernych niż średnia w Polsce. Więcej też osób przyjmuje komunię

Robert Majkowski
Robert Majkowski
Diecezja łomżyńska jest w czołówce, jeśli chodzi o liczbę katolików biorących udział w niedzielnych mszach w 2016 roku. Tak wynika z raportu opracowanego przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC.

Najwyższy odsetek katolików w 2016 roku mieszka w diecezjach tarnowskiej (98,8 proc.), włocławskiej (98,2 proc.), siedlecka (97,8 proc.) i właśnie naszej - łomżyńskiej (97,6 proc.). Ilu z nich rzeczywiście chodzi na msze?

Na to pytanie odpowiada najbardziej istotna tabela raportu, która przedstawia dominicantes (wierni będący w niedzielę w kościele) i communicantes (osoby przyjmujące komunię). W obu przypadkach diecezja łomżyńska jest powyżej średniej krajowej, która dla dominicantes wynosi 36,7 proc., a dla communicantes - 16 proc. W naszej diecezji na msze chodzi 43,1 proc., a komunię przyjmuje 19,3 proc.

Najwyższy poziom obu wskaźników odnotowano w diecezji tarnowskiej (dominicantes - 66,9 proc., communicantes - 25,3 proc.). Najbardziej zlaicyzowane (biorąc pod uwagę tylko liczbę wiernych na mszy) są tereny diecezji szczecińsko-kamieńskiej oraz łódzkiej. Ciekawostką jest fakt, że najczęściej Polacy chodzą na nabożeństwa w godz. od 8.00 do 11.00 Dodajmy, że badanie przeprowadzono 16 października 2016 roku.

Oczywiście Kościół dysponuje o wiele większą liczbą danych, którymi podzielono się w raporcie. Podsumowano m. in. liczbę udzielonych sakramentów. W diecezji łomżyńskiej te statystyki prezentują się następującą: chrzest - 6758, I komunia święta - 5944, bierzmowanie - 6678.

Kilka słów więcej poświęcimy sakramentowi małżeństwa. W 2016 roku w diecezji łomżyńskiej ślub odbył się 3185 - o 21 mniej niż w 2015 roku. Warto wspomnieć, że pod względem liczby udzielonych małżeństw w przeliczeniu na 1000 katolików nasza diecezja wiedzie prym razem z diecezjami białostocką, drohiczyńską i tarnowską.

Z małżeństwami - niestety - czasem wiążą się rozwody, także ujęte w kościelnych statystykach. W 2016 roku w naszej diecezji rozstrzygnięto 65 spraw o stwierdzenie nieważności małżeństwa, którymi zajmował się sąd kościelny pierwszej instancji. Nieważność stwierdzono w 53 przypadkach, wyrok przeciw nieważności wydano 12 razy. Owe wspomnianych 65 spraw to jednak nie wszystkie, które ma na głowie sąd kościelny. Na rok 2017 zostało do rozstrzygnięcia 118 wniosków o unieważnienie ślubu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki