Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czytelnik z Baranowa podpowiada, jak zrobić kolektor słoneczny

red
Kazimierz Orzoł z Baranowa przysłał do redakcji taki oto e-mail...

Słońce coraz bardziej grzeje i to za darmo. Korzystajmy więc z ciepła słońca - Pan Bóg po zapłatę inkasentów na razie nie przysyła.

„Kradzież” ciepła ze słońca w okresie letnim jest stosunkowo łatwa. Brak jest tylko większego zainteresowania ze strony „palaczy w piecach” do przygotowania ciepłej wody. Materiał na amatorski kolektor słoneczny kosztuje około 1200 złotych. Przy podłączeniu go do bojlera w kotłowni w sposób grawitacyjny –jeżeli bojler jest wyżej jak kolektor lub za pomocą sterownika i pompki zapewnia dostatek ciepłej wody dla 4-5 osobowej rodziny. Drugi sposób zapewniający oszczędność opału, który powinien być w każdym gospodarstwie – jest wykonanie tzw. zasobnika do ciepłej wody.

Zbiornik do wody o pojemności 200 -300 litrów ociepla się od strony północnej, a od strony południowej należy pomalować go czarną matową farbą i osłonić podwójną szybą. Na spód skrzyni ze zbiornikiem należy położyć blachę aluminiową pomalowaną czarną farbą. Wykonany w ten sposób zbiornik należy ustawić w nasłonecznionym miejscu przy budynku mieszkalnym w celu połączenia go z bojlerem w kotłowni. Przy dobrym nasłonecznieniu woda w zbiorniku nagrzewa się nawet do 40 stopni. Do zbiornika – zasobnika podłącza się zimną wodę z sieci wodociągowej, a ciepłą wodą zasila się bojler lub bezpośrednio do rurek z ciepłą wodą.

Najsprawniejszy kolektor amatorski nie zapewni dostatku ciepłej wody jeżeli będzie podłączony do bojlera o pojemności 120 -150 litrów. Przy każdym pobieraniu cieplej wody do bojlera napływa zimna woda o temperaturze około 10 stopni. Napływ do bojlera 20-40 litrów zimnej wody schładza wodę w bojlerze i nie nadaje się już do kąpieli.

Przy zastosowaniu zasobnika napływa do bojlera woda o znacznie wyższej temperaturze i wolniej schładza wodę.

Do wykonania zasobnika lepiej użyć dwóch zbiorników –bojlerów o pojemności około 100 litrów, umieszczając jeden na drugim. Zwiększa się powierzchnia ogrzewania i do górnego zbiornika napływa zawsze podgrzana woda. Do zasobnika można podłączyć w sposób grawitacyjny kolektor wykonany z rurek miedzianych co zapewni znaczne podwyższenie temperatury wody.

Zbiorniki do instalacji poziomej można zamówić i nabyć w Przasnyszu, w firmie produkującej zbiorniki hydroforowe .

Nie w każdym gospodarstwie można wykorzystać zbiornik – zasobnik ze względu na usytuowanie budynku. W niektórych konieczne jest zastosowanie firmowych kolektorów na dachu budynku.

Uważam że by zachęcić i umożliwić zainteresowanym korzystanie z energii słonecznej należy w każdej gminie przeznaczyć w budżecie środki finansowe na dotacje do kolektorów słonecznych, jak również powinny gminy otrzymywać środki finansowe z Ministerstwa Środowiska.

Pomoc w zakupie urządzeń zachęciłaby do nabywania urządzeń i znaleźliby się wykonawcy tych urządzeń, jeżeli by mieli na nie zbyt. Oczekiwanie na dotacje unijne nie zapewni cieplej wody.

W większości domów mieszkają obecnie 3-4 osoby i dla nich wystarczą prostsze urządzenia do zapewnienia ciepłej wody w okresie wiosenno-letnim. Dokąd trzeba ogrzewać mieszkanie nie ma problemu z podgrzaniem wody. Nawet najdroższe i skomplikowane kolektory nie zapewniają nic „mocniejszego” tylko ciepłą wodę.

Chciałbym zainteresować powyższym tematem „rzemieślników” posiadających warsztaty do podjęcia pracy w tym zakresie – dla siebie dla zarobku, a mieszkańcom dać możliwość „kradzieży” ciepła ze słońca.

Zachęcam do korzystania z energii słonecznej w tani i praktyczny sposób.

Orzoł Kazimierz, Baranowo

Od redakcji: A co wy na to?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki