Mleko po przejściach

(AS)

Tygodnik Ostrołęcki

Aktualizacja:

Tygodnik Ostrołęcki

Enno Onken z szefową Fundacji Polsat Dzieciom Barbarą Trzeciak Pietkiewicz

Enno Onken z szefową Fundacji Polsat Dzieciom Barbarą Trzeciak Pietkiewicz ©A. Suchcicka

Enno Onken zapowiada, że jego firma będzie pomagać rolnikom, by produkowali mleko coraz lepszej jakości.
Enno Onken z szefową Fundacji Polsat Dzieciom Barbarą Trzeciak Pietkiewicz

Enno Onken z szefową Fundacji Polsat Dzieciom Barbarą Trzeciak Pietkiewicz ©A. Suchcicka

Wielką galą w warszawskim hotelu Mariott producent wyrobów mleczarskich Onken uroczyście obwieszczał o swoim wejściu na polski rynek przetwórstwa mleka. Choć Onken inwestuje w Polsce od kilku lat, wchodzi na rynek niejako na nowo, po rozstaniu z polskim wspólnikiem. Mleczarnia Onkena znajduje się w Makowie.

Dlaczego Polska?

- To bardzo dynamiczny rynek - wyjaśniał Enno Onken Z ekonomicznego punktu widzenia eksport towarów z Niemiec wydawał się bezsensowny, dlatego pojawił się pomysł, by zakład produkcyjny powstał w Polsce.
- Spotkaliśmy wówczas kilka osób, które nas przekonały, że nie ma lepszego miejsca w niż Maków Mazowiecki - dodał Onken. Partnerem w biznesach stał się Andrzej Grabowski, przedsiębiorca z Pułtuska. I tak mleczarnia w Makowie powstała jako polsko-niemiecka spółka joint-venture Onken-Andex. Zakład ruszył jesienią ubiegłego roku, obecnie zatrudnia 65 osób i skupuje ok. 50 tys. litrów mleka. Spółka, mimo rozstania wspólników (nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że strona niemiecka wykupiła udziały Grabowskiego), do dziś nazywa się Onken-Andex.
- Mamy do rozwiązania kilka wewnętrznych problemów, ale właściwie doszliśmy już do porozumienia i mogę dziś powiedzieć, że w najbliższym czasie firma otrzyma nazwę Onken Polska. Myślę że okres, który mamy za sobą, można by było nazwać okresem zbierania doświadczeń. Ponosimy tego konsekwencje, ale myślę, że to wszystko należy już do przeszłości i od dnia dzisiejszego możemy optymistycznie spojrzeć w przyszłość - mówił 13 września Enno Onken. Niemiecki przedsiębiorca zapewnił także, że w najbliższym czasie firma będzie w stanie pomagać makowskim rolnikom, by produkowane przez nich mleko było coraz lepszej jakości.

Sabat i Rynkowski

Gala w Mariotcie była wydarzeniem tyleż branżowo-gospodarczym, co towarzyskim.
Dalsza część galowego spotkania upłynęła w rytm występów zespołu Sabat, a o dobry nastrój gości dbał Piotr Bałtroczyk, Piotr Zelt i iluzjonista Maciej Pol. Muzyczną gwiazdą wieczoru był Ryszard Rynkowski.
Na uroczystej gali pojawili się posłowie, członkowie rządu, samorządowcy, poseł Zbigniew Chrzanowski, dyrekcja i członkowie zarządu firmy Onken oraz partnerzy Onkena z całego kraju, władze samorządowe Makowa Mazowieckiego i Pułtuska. Na sali wypatrzyliśmy także znane twarze telewizji: spikerkę, a potem osobę reklamującą wędliny Katarzynę Dowbor, komentatora sportowego Włodzimierza Szaranowicza i piosenkarza Wojciecha Gąssowskiego.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Specjalnie dla Was

Wideo