Wiosna rasy ludzkiej

(AS)

Tygodnik Ostrołęcki

Aktualizacja:

Tygodnik Ostrołęcki

Dariusz Tański, inicjator projektu

Dariusz Tański, inicjator projektu ©A. Suchcicka

Dariusz Tański, uczeń makowskiego Zespołu Szkół pomyślał w styczniu, że warto byłoby pokazać, że rasizm dotyczy każdego.
Dariusz Tański, inicjator projektu

Dariusz Tański, inicjator projektu ©A. Suchcicka


Dariusz Tański, inicjator projektu
(fot. A. Suchcicka)

Realizacja jego pomysłu odbyła się w Międzynarodowym Dniu Walki z Rasizmem - 21 marca. Dzień ten czci pamięć zamordowanych przed 42 laty w RPA 70 uczestników manifestacji pokojowej na rzecz równouprawnienia.
W konferencji ?Rasizm - wczoraj i dziś?, która odbyła się w Miejskim Domu Kultury, wzięli udział przedstawiciele Amnesty International, Klubu Europejskiego i Pracowni Na Rzecz Matki Natury.
Amnesty jest międzynarodową organizacją istniejącą na świecie 40 lat, a w Polsce od 1989 roku. Jest to organizacja, która zajmuje się obroną i promocją prawa człowieka.
Podstawą jej działalności jest pisanie listów w obronie osób, wobec których łamane są prawa człowieka.
- Rasizm według ONZ to nie tylko prześladowanie na tle rasowym, ale również na tle pochodzenia etnicznego i narodowego - mówiła Amina Bassil z Amnesty International Polska. - W tym kontekście w Polsce jest to ogromny problem. Np. w 2001 roku w naszym raporcie Polska pojawiła się jako kraj dyskryminacji praw mniejszości romskiej. Ale to nie jedyny problem, równie powszechnie dyskryminowane są prawa osób, które starają się o status uchodźców, np. Białorusinów.
Amina stwierdziła, że rasizm to nie tylko fizyczne napaści na ulicach. Równie upokarzająca jest dyskryminacja urzędnicza.
Zdaniem Dariusza Tańskiego w Makowie z braku innych nacji rasizmu się nie czuje, dużo powszedniejsza jest nietolerancja.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Specjalnie dla Was

Wideo