AS

Tygodnik Ostrołęcki

Aktualizacja:

Tygodnik Ostrołęcki

O rasizmie rozmawiano w Makowie
Dariusz Tański, uczeń makowskiego Zespołu Szkół pomyślał w styczniu, że warto byłoby pokazać, że rasizm dotyczy każdego. Realizacja jego pomysłu odbyła się w Międzynarodowym Dniu Walki z Rasizmem - 21 marca (dzień ten czci pamięć zamordowanych przed 42 laty w RPA 70 uczestników manifestacji pokojowej na rzecz równouprawnienia - wyjaśnia red.).
W konferencji "Rasizm - wczoraj i dziś", która odbyła się w Miejskim Domu Kultury, wzięli udział przedstawiciele Amnesty International, Klubu Europejskiego i Pracowni Na Rzecz Matki Natury.
Amnesty jest międzynarodową organizacją istniejącą na świecie 40 lat, a w Polsce od 1989 roku. Jest to organizacja, która zajmuje się obroną i promocją prawa człowieka.
Podstawą jej działalności jest pisanie listów w obronie osób, których łamane są prawa człowieka.
- Rasizm według ONZ to nie tylko prześladowanie na tle rasowym, ale również na tle pochodzenia etnicznego i narodowego - mówiła Amina Bassil z Amnesty International Polska. - W tym kontekście w Polsce jest to ogromny problem. Np. w 2001 roku w naszym raporcie Polska pojawiła się jako kraj dyskryminacji praw mniejszości romskiej. Ale to nie jedyny problem, równie powszechnie dyskryminowane są prawa osób, które starają się o status uchodźców, np. Białorusinów.
Amina stwierdziła, że rasizm to nie tylko fizyczne napaści na ulicach. Równie upokarzająca jest dyskryminacja urzędnicza.
Zdaniem Dariusza Tańskiego w Makowie z braku innych nacji rasizmu się nie czuje, dużo powszedniejsza jest nietolerancja.
Posumowaniem dysput o rasizmie nich będzie opowiastka zasłyszana przez nas na ulicy Makowa. Przed kilku lat do makowskiego szpitala trafił młody praktykant - ginekolog. Niestety, szybko okazało się, że pacjentki bardzo nerwowo zachowują się w jego obecności, a w silnych bólach krzyczą coś o diabłach i proszą Boga o pomoc. Powodem tak dramatycznych zachowań rodzących był kolor skóry lekarza - czarny.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Specjalnie dla Was

Wideo