Internet i malwy

Anna Suchcicka

Tygodnik Ostrołęcki

Tygodnik Ostrołęcki

Inauguracyjne posiedzenie Mazowieckiego Centrum Przedsiębiorczości

Inauguracyjne posiedzenie Mazowieckiego Centrum Przedsiębiorczości ©A. Suchcicka

Wieś według Stowarzyszenia Mazowieckiego Centrum Przedsiębiorczości. 21 lutego zbiegły się trzy ważne wydarzenia w życiu Stowarzyszenia "Mazowieckie Centrum Przedsiębiorczości". Nastąpiło oficjalne otwarcie siedziby Stowarzyszenia, otwarcie Ośrodka Wspierania Przedsiębiorczości i otwarcie Infocentrum. Wszystko to odbyło się Sypniewie.
Inauguracyjne posiedzenie Mazowieckiego Centrum Przedsiębiorczości

Inauguracyjne posiedzenie Mazowieckiego Centrum Przedsiębiorczości ©A. Suchcicka

Stowarzyszenie zarejestrowało swoją działalność rok temu. W opinii wiceprezesa Zdzisława Kochanowicza, największym osiągnięciem jest widoczna aktywizacja społeczeństwa. - Dotychczasowy spokój został zburzony - mówi wiceprezes. - A my mamy teorię, może nie do pisania czy do powtarzania, że w mieście jest dużo ludzi aktywnych, natomiast miejsc do obsadzenia niewiele. Na wsi miejsc dla ludzi aktywnych prawie starcza.

Do walki z marazmem

Najbardziej namacalnym elementem aktywności Stowarzyszenia jest ośrodek w Sypniewie. Na jego wyposażenie popłynęły pieniądze z programu "Wieś Aktywna" amerykańsko - polskiej Fundacji Wolności i z Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. Dla Agencji Stowarzyszenie będzie realizowało program dla rodzin popegeerowskich.
- Mają one utrudnione życie, gdyż najczęściej nie pochodzą z gospodarstw rolniczych, ale przyszły na wieś z miasta. Dziś trudno im prowadzić własne gospodarstwo, bo nie mają ani ziemi, ani dziedzicznie przekazanej agrokultury. Ich czas bije ośmiogodzinnie, a nie jak prawdziwego rolnika: od wiosny do jesieni - wyjaśnia Zdzisław Kochanowicz.
Kolejnymi widocznymi efektami pracy Stowarzyszania i lokalnej społeczności jest ścieżka rowerowa książąt Woronieckich (biegnie od siedziby Centrum do Puszczy Kurpiowskiej pod Nowa Wsią Zachodnią), sekcja strzelnicza, wolny dostęp do Internetu i koło gospodyń wiejskich.
Centrum przede wszystkim walczy z marazmem i z czarnowidztwem na wsi. W szkoleniach finansowanych przez Komitet Integracji Europejskiej wzięło udział ok. 120 osób. Równie aktywnie uczestniczono w szkoleniach z agroturystyki, a wkrótce rozpocznie się realizacja projektu walki z bezrobociem wśród kobiet wiejskich.

Wioski w malwach

Sypniewski Ośrodek Wspierania Przedsiębiorczości różni się tym od innych ośrodków tego typu, które rosły w latach 1994 -1995 w miastach, że jest wiejski i młody.
Zdaniem Kochanowicza, przedsiębiorczość, która powstaje w mieście nie ma przełożenia na wieś. - Tu szansą są inne specyficzne gałęzie, jak agroturystyka. Prócz małej przedsiębiorczości możliwe są także inne źródła dochodu, jak twórczość ludowa. Uważam, że takim trafionym pomysłem jest program agroturystyki weekendowej. A naszym zadaniem jest wspieranie przedsiębiorczości wiejskiej, a nie rolnictwa. Rolnictwem zajmują się Oddziały Doradztwa Rolniczego, my chcemy znaleźć alternatywne źródła dochodu dla rolnictwa - podkreśla wiceprezes.
Jednym z pomysłów na rolnictwo inaczej jest uprawa malwy pensylwańskiej. Stowarzyszenie prowadzi w tej sprawie rozmowy z instytutem w Puławach. Malwa jest bardzo dobrym i wydajnym materiałem ekologicznym na brykiet opałowy.
W kręgu zainteresowań Stowarzyszenia jest także dbałość o żywotność lokalnych tradycji. Dowodem tego jest opracowanie i wydanie Recpeturalnika Starodawnych Potraw Regionalnych i Śpiewnika pieśni, piosenek i przyśpiewek biesiadnych Zespołu Śpiewaczego Gąsewianka.
Marzeniem prezesów jest utworzenie lokalnego funduszu pożyczkowego i szkoły aktywizacji lokalnej.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Specjalnie dla Was

Wideo