MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W budynku po areszcie powstanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych

Redakcja
Pomysł posła Arkadiusza Czartoryskiego zaczyna się urzeczywistniać

O pomyśle naszego parlamentarzysty Prawa i Sprawiedliwości pisaliśmy już kilka razy. Ostatni w październiku ubiegłego roku w tekście Pomysł posła Czartoryskiego na budynek po areszcie - muzeum żołnierzy wyklętych

Zapowiedzi posła Czartoryskiego właśnie wchodzą w sferę realizacji. Z małą poprawką. To nie klub radnych PiS w radzie miasta ale prezydent Janusz Kotowski przygotował uchwałę o powołaniu nowej miejskiej instytucji kultury "Muzeum Żołnierzy Wyklętych".

W jej uzasadnieniu czytamy między innymi

Przekazany miastu zabytkowy budynek byłego aresztu śledczego, który znajduje się przy ulicy Traugutta, powstał w 1903 roku i jest pod ochroną Konserwatora Zabytków. Powierzchnia zabytkowego budynku otoczonego murem wynosi 783 m2 i posiada kubaturę 2840 m3. W obiekcie znajduje się 21 dawnych cel dla osadzonych oraz pomieszczenia administracyjne. Obiekt byłego aresztu stwarza możliwość utworzenia Samorządowej Jednostki Kultury. Mając na względzie fakt, że po roku 1989 nie powstało w Polsce żadne muzeum, które upamiętnia niezwykle dramatyczne wydarzenia związane z walką Polskiego Państwa Podziemnego o pełną niepodległość Ojczyzny z komunistyczną, stalinowską dyktaturą, która usiłowała zniewolić Polskę po drugiej wojnie światowej, Samorząd Miasta Ostrołęki postanawia utworzyć Muzeum Żołnierzy Wyklętych.

Niestety, z obszernego uzasadnienia uchwały niewiele można wywnioskować na temat zasad funkcjonowania "Muzeum Żołnierzy Wyklętych", jego struktury, zadań, zbiorów czy wreszcie kosztów.

Od dzisiaj, dzięki uchwale Rady Miasta Ostrołęki, Żołnierze Polski Walczącej, których tysiące rekrutowało się z Ziemi Ostrołęckiej, Bohaterowie, którzy za swoją wierność Ojczyźnie i marzenia o Polsce w pełni szczęśliwej i niepodległej, byli mordowani, więzieni, torturowani, wywożeni, zakopywani w "nieświęconej ziemi", będą mieli swoje Muzeum. Samorząd Miasta przez akt powołania Muzeum włączy się w piękny sposób w dzieło przywracania pamięci o polskich Bohaterach. - czytamy w uzasadnieniu.

Od takiej ideowej deklaracji do stworzenia muzeum droga jednak jeszcze daleka. O kosztach muzeum w uzasadnieniu napisano lakonicznie:

Skutki finansowe podjęcia uchwały wiążą się obecnie z przygotowaniem i wyposażeniem kilku sal wystawowych. Mamy deklarację współpracy w odnowieniu pomieszczeń ze strony Zakładu w Przytułach oraz wielu wolontariuszy. Instytut Pamięci Narodowej oraz osoby prywatne deklarują bezpłatne przekazanie cennych pamiątek i archiwaliów. W przyszłości nastąpi konieczność zatrudnienia kilku osób prowadzących prace Muzeum. O wszystkich przyszłych kosztach funkcjonowania Muzeum, Wysoka Rada będzie na bieżąco informowana.

Radni o powołaniu Muzeum Żołnierzy Wyklętych zdecydują podczas sesji 28 lutego. Wkrótce w naszym serwisie - i w papierowym wydaniu Tygodnika Ostrołęckiego - więcej na ten temat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki