MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szybkie spanie jest uwarunkowane genetycznie

Jarosław Sender
Genetyczna usterka może sprawić, że godziny snu człowieka przesuwają się o kilka godzin i zasypia on południu, a budzi się krótko po północy.

Większość z nas zasypia późnym wieczorem i budzi się rano. Są jednak tacy, którzy chodzą spać późnym popołudniem i wstają w nocy. Jak się okazuje, zachowanie to jest do pewnego stopnia uwarunkowane genetycznie. Takiego zdania są naukowcy, którzy zidentyfikowali gen odpowiadający za regulację dobowego rytmu aktywności człowieka. Od tego kawałka DNA, choć zapewne nie tylko od niego, zależy sprawne działanie naszego wewnętrznego zegara.

Zegar biologiczny decyduje o tym, że dzień jest dla nas porą czuwania, a noc - okresem odpoczynku. Odwrotnie jest u tych gatunków, które preferują nocny tryb życia. Z wcześniejszych badań wiadomo, że w przypadku człowieka rytm okołodobowy regulowany jest przez dwa skupiska komórek mózgowych zwane jądrami nad skrzyżowaniem (SCN).

Podobnie działające, choć różnie zbudowane, zegary biologiczne posiadają niemal wszystkie zwierzęta, z muszkami owocowymi i chomikami włącznie.

Niestety, jak każda część organizmu, zegar biologiczny może się zepsuć. W niektórych przypadkach jego awaria ma charakter trwały i jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Jedna z takich wad genetycznych polega na braku pełnej synchronizacji pomiędzy porą dnia a snem. - U większości ludzi dobowy rytm aktywności jest skorelowany z natężeniem światła. Za dnia jesteśmy pełni wigoru, natomiast noc jest dla nas porą snu.

Są jednak osoby, u których te fazy są przesunięte w czasie - tłumaczy Louis Ptacek z Howard Hughes Medical Institute (HHMI), inicjator badań. - Ludzie ci w sposób całkowicie naturalny i niewymuszony zasypiają o godzinie szóstej, siódmej po południu, a budzą się, gotowi do pracy i działania, o drugiej, trzeciej w nocy. Ponieważ cecha ta występuje tylko u członków niektórych rodzin, podejrzewaliśmy, że ma ona podłoże genetyczne. Po latach poszukiwań udało nam się znaleźć wadliwie działający gen, który za to odpowiada - mówi naukowiec.

źródło: gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki