Skąd się wziął Dzień Kobiet?

Początków Dnia Kobiet należy szukać w USA. Święto to narodziło się z ruchów robotniczych. Jego twórcom zależało na walce o równouprawnienie i prawa kobiet m.in. do głosowania i zajmowania stanowisk publicznych. Międzynarodowy Dzień Kobiet pierwszy raz obchodzono w 1910 roku w Stanach Zjednoczonych. Rok później do świętowania dołączyły się Austria, Dania, Niemcy i Szwajcaria.

Po drugiej wojnie światowej święto trafiło również i do Polski. Popularne było zwłaszcza w okresie PRL, w latach 70. Dlatego właśnie przylgnęła do niego - krzywdząca - łatka komunistycznego święta. Wówczas na prezent kobiety otrzymywały symboliczny czerwony goździk i/lub rajstopy. Dzień Kobiet był świętem państwowym w Polsce do 1993 roku, kiedy to zniósł je rząd Hanny Suchockiej.

Większość mężczyzn nie pamięta o Dniu Kobiet

Statystycznie 6 na 10 mężczyzn zapomina o Dniu Kobiet! Nie jest dobry wynik, a wręcz powód do wstydu. Ci, których pamięć nie zawiodła, średnio wydają na prezenty dla pań ok. 50 zł.

Co ciekawe, jak mówią wyniki sondy przeprowadzonej przez serwis Prezentmarzeń, Dzień Kobiet obchodzi 61 proc. przepytanych kobiet, pozostałe rezygnują z tego święta.

W Polsce panowie podchodzą do Dnia Kobiet tradycyjnie. Najczęściej kupują kwiaty - tu królują róże i tulipany - oraz czekoladki. W innych krajach popularne są inne gatunki kwiatów i ozdobne rośliny.

W sklepach stacjonarnych i internetowych oraz wielu firmach usługowych przed 8 marca pojawiają się liczne zniżki, specjalnie z myślą o Dniu Kobiet. Jest zatem w czym wybierać. Oczywiście panowie mogą postawić też na swoją kreatywność i zaangażowanie: przygotowana przez mężczyznę kolacja z lampką czerwonego wina na pewno zostanie doceniona przez płeć piękną.

A co najbardziej przypadłoby im do gustu? Tu znów podpowiedź daje sonda serwisu Prezentmarzeń. Według niej 34 proc. kobiet wystarczą miłe życzenia. Popularnością cieszą się także masaż relaksacyjny (23 proc.), kwiatki i czekoladki (17 proc.), lekcję tańca (15 proc.), sesję zdjęciową (12 proc.) czy niestandardowe warsztaty kulinarne (12 proc.).

Jaki prezent na Dzień Kobiet?

Warto zakreślić sobie w kalendarzu datę 8 marca, bo to najlepsza okazja, aby docenić nasze kobiety i odwdzięczyć się im za wszystkie trudy. Przecież tak naprawdę ciężko pracują na kilka etatów: obowiązki zawodowe muszą łączyć z domowymi, a tych, jak wiadomo, nie brakuje.

Pamiętajmy, że 8 marca to dzień wszystkich pań - możemy obdarować nie tylko ukochaną, ale również mamę, siostrę, babcię, nauczycielkę sprzed lat czy inną ważną dla nas osobę, a koleżankom z pracy złożyć chociaż życzenia.

Z okazji Dnia Kobiet warto podarować coś nietuzinkowego, nieoczywistego, wychodzącego poza tradycyjne ,,kwiatek i słodycze’’. Panom, którzy nie mają jeszcze pomysłu jak obdarować swoje lepsze połowy czy rodzicielki, przedstawiamy 12 najlepszych prezentów na Dzień Kobiet:

Zobacz galerię