Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Półmaraton Kurpiowski. Panie dyskryminowane? Wysokość nagród zależna od płci

Anna Wołosz
Anna Wołosz
Największa impreza biegowa w Ostrołęce już wkrótce. Tymczasem nasza Czytelniczka zwraca uwagę, że panie zostały źle potraktowane przez organizatorów.

Nasza Czytelniczka chce wiedzie, dlaczego nagrody pieniężne w Półmaratonie Kurpiowskim zostały podzielone wg płci, na męskie i kobiece. Te drugie są aż o połowę niższe.

- Nie jest to nigdzie praktykowane: startuję w półmaratonach w innych miastach. W Łomży panie są nawet zwalniane z opłaty startowej, aby tylko zachęcić je do uczestnictwa.

Sprawdziliśmy: rzeczywiście, w Warszawie, Pile, na półmaratonie Ślężańskim, czy Philips w Poznaniu nagrody nie są różnicowane ze względu na płeć uczestników. Drugie pytanie: dlaczego kategorii wiekowych kobiecych jest o połowę mniej? Czy naprawdę ktoś uważa, że 60-latka ma szanse z 40-latką?

O odpowiedź poprosiliśmy Roberta Juchniewicza, dyrektora Miejskiego Zarządu Obiektów Sportowo-Turystycznych i Infrastruktury Technicznej w Ostrołęce.

- Staramy się, aby nasza impreza była coraz bardziej przyjazna dla uczestników obu płci. Tak stanie się również 28 maja. Postanowiliśmy w tegorocznej edycji „uruchomić” dystans 10 km pod nazwą I Kurpiowska Dziesiątka, specjalnie dla mniej wytrawnych biegaczy. Wśród nich zapewne bardzo licznie będą biegły panie. Mając wieloletnie organizacyjne doświadczenie, obserwujemy nasze imprezy pod względem udziału kobiet i mężczyzn. Jako organizator (nie jedyny wśród wielu organizatorów w kraju) staramy się tak dostosować nagrody finansowe, żeby w przypadku większej liczby zawodników nagrody tam były wartościowsze.

Dyrektor dodał, że nowy dystans 10 km to również dla organizatora nowe obciążenie finansowe i osobowe.

- To wielka niewiadoma: jaka będzie liczba zawodników obu płci na krótszym dystansie, dlatego przy pierwszej edycji podzieliliśmy nagrody tak a nie inaczej.

Problem jest także techniczny, bo regulamin XXIII Półmaratonu Kurpiowskiego był już pod koniec 2016 roku wysłany do kalendarza PSB (Polskie Stowarzyszenie Biegów) oraz opublikowany na wielu stronach internetowych, co uniemożliwia zmianę w już zatwierdzonym dokumencie. Jednak nasza interwencja ostatecznie odniosła skutek, o jaki chodziło czytelniczce:

- Wychodząc naprzeciw uczestniczkom naszych biegów, możemy tylko obiecać, że skrupulatnie odnotujemy postulat pań i poważnie rozważymy przy układaniu regulaminu na 2018 roku. Zachęcamy zatem płeć piękną do rekordowego udziału w tegorocznej edycji - pokażcie, że biegających pań jest tak dużo, jak panów. Tak właśnie stało się na niedawno organizowanym przez nas V Biegu Tropem Wilczym gdzie udział procentowy kobiet do mężczyzn był 45% do 55%. To bardzo cieszy i napawa optymizmem obie strony - organizatora i uczestników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki