MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przestępstw więcej, ale mniej

jpawlowski
Prokuratorzy z okręgu ostrołęckiego zapowiadają na ten rok podniesienie jakości pracy organów ścigania. Wśród zadań wyznaczonych wszystkim prokuratorom rejonowym przez Prokuraturę Okręgową w Ostrołęce znajduje się poprawa sprawności postępowań przygotowawczych, wzmożenie nadzoru nad dochodzeniami prowadzonymi przez policję, skrócenie czasu prowadzonych postępowań.

- Ubiegły rok był dla prokuratury rokiem trudnym - mówi prokurator okręgowy w Ostrołęce Adam Kolbus. - Było trzech ministrów sprawiedliwości, na dwa miesiące zlikwidowano Prokuraturę Okręgową w Ostrołęce, w ciągu jednego roku było czterech prokuratorów okręgowych, do tego doszły kłopoty budżetowe. Na szczęście nie miało to wpływu na szybkość i na sposób postępowania prokuratur w poszczególnych sprawach. Wierzę więc, że i ten trudny budżetowo rok nie odbije się na naszych postępowaniach.
Według prokuratury, w okręgu ostrołęckim można zauważyć spadek przestępczości. Statystycznie wprawdzie liczba spraw kierowanych do prokuratur wzrosła, ale zdaniem prokuratora okręgowego, to efekt zmian prawnych.
- W ubiegłym roku kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości stało się przestępstwem, podobnie przestępstwem jest w myśl prawa posiadanie nawet niewielkiej ilości narkotyków - mówi Adam Kolbus. - Ten fakt wpłynął na statystyczne zwiększenie o około tysiąc liczby spraw, które wpływały do prokuratur w okręgu ostrołęckim. Mogę jednak śmiało powiedzieć, że w 2001 roku po raz pierwszy od sześciu lat zmniejszyła się przestępczość. Spadła liczba rozbojów, kradzieży samochodów i kradzieży z włamaniami.

Niebezpiecznej na wsi

Mimo ogólnego spadku pospolitej przestępczości, prokuratorzy obserwują nowe zjawiska i nowe sposoby postępowania przestępców. Okazało się, że po likwidacji komisariatów w gminach i wprowadzeniu rewirów dzielnicowych komend powiatowych policji, przestępczość przeniosła się z miast na tereny wiejskie. Wzrosła też liczba przestępstw, z punktu widzenia prawa drobnych, ale dokuczliwych dla ludzi: drobnych kradzieży, włamań, zniszczeń mienia itp. Jednocześnie następuje przenoszenie się przestępczości od Warszawy w kierunku innych terenów. Prokuratorzy obserwują bowiem wzrost spraw wpływających do prokuratur np. w Ostrowi Mazowieckiej czy Przasnyszu, przy jednoczesnym nieznacznym zmniejszeniu przestępczości w aglomeracji warszawskiej. Jeszcze innym charakterystycznym zjawiskiem dla ubiegłego roku jest wzrost przestępczości gospodarczej - wyłudzeń kredytów, fałszowania czeków, wyłudzeń odliczenia podatku VAT. Okręg ostrołęcki nie jest w tych zjawiskach jakimś ewenementem, podobne trendy obserwuje się w całym kraju.

Wykrywalność rośnie

Prokuratury w okręgu ostrołęckim mogą pochwalić się dobrymi wskaźnikami wykrywalności przestępstw. Wskaźniki te należą do najwyższych w regionie podległym Prokuraturze Apelacyjnej w Warszawie. W województwie mazowieckim wykrywalność przestępstw wynosi 55,9 proc, a w okręgu ostrołęckim od 54 proc. w Pułtusku do 65 proc. w Przasnyszu.
- Rzeczywiście ubiegły rok prokuratorzy zakończyli bardzo pozytywnie, wszystkie jednostki zrealizowały swoje zadania. Chcemy, aby w roku 2002 jeszcze wzmogli nadzór nad dochodzeniami i żeby przed sądami skuteczność prokuratorów była jak największa - powiedział nam prokurator Kolbus.
(jp)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki