MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Projekt "Aktywizacja społeczno-zawodowa szansą na usamodzielnienie" dobiega końca

Beata Dzwonkowska
Największy nasz problem to bezrobocie i przypinanie nam "łatek"- twierdzą uczestniczki programu realizowanego przez MOPS w Przasnyszu

Siedemnaście kobiet, wszystkie bez stałego zatrudnienia, zarejestrowane w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, mimo trudnej sytuacji starają się z nie tracić nadziei i przede wszystkim pracują nad sobą, by marzenia o lepszym życiu mogły się urzeczywistnić. Nam opowiedziały, jakie korzyści wniósł w ich życie projekt "Aktywizacja społeczno-zawodowa szansą na usamodzielnienie", który trwa od stycznia tego roku.

- Początki były trudne- przyznaje Marzena Zega.- Spotkała się grupa nieznajomych kobiet. Miałyśmy problem z otwarciem się, ze szczerością wobec siebie, musiałyśmy się najpierw zintegrować. Na pewno pomogły nam wspólne wyjazdy, pierwsze do gospodarstwa agroturystycznego, drugi do teatru do Warszawy. Okazało się, że grupa daje siłę, że możemy sobie nawzajem pomóc.

Wszystkie kandydatki do projektu zostały wskazane przez pracowników MOPS.

- Projekt nie miał na celu wskazania konkretnej pracy, miał przygotować i zachęcić do działania, do poszukiwania dla siebie od nowa miejsca na rynku pracy- mówi nam Izabela Książkiewicz, prowadząca z paniami warsztaty.- Był szansą na poznanie swoich możliwości, swoich mocnych i słabych stron, aby zdobyta wiedza pozwoliła im lepiej rozwiązywać swoje problemy związane z zatrudnieniem - ale nie tylko. Po zakończeniu projektu panie będą skierowane na zawodowe szkolenia kierunkowe organizowane przez Powiatowy Urząd Pracy.

Uczestniczki projektu skorzystały z 192 godzin cyklu szkoleniowego, w tym 50 - godzinnego kursu obsługi komputera ze znajomością internetu. Wszystkie uczestniczki przeszły także badania w zakresie medycyny pracy, brały udział w zajęciach grupowych, warsztatowych, z doradztwa indywidualnego, mogły skorzystania z bezpłatnych, indywidualnych porad prawnych. Niektóre zajęcia mogły wydawać się z początku dosyć dziwne- zabawy ruchowe, rysunki. Jednak także one pozwalały na odkrycie u siebie zupełnie nieznanych cech charakteru czy umiejętności.

Więcej na ten temat w papierowym wydaniu TO.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki