Rozrywka
Quizy

Nasze najlepsze QUIZY

Rozwiń
Wypadek posła Rafała Wójcikowskiego na S8. Eksperyment...

Wypadek posła Rafała Wójcikowskiego na S8. Eksperyment procesowy [ZDJĘCIA, FILM]

Zdjęcie autora materiału
Jarosław Kosmatka

, jw

Aktualizacja:

Dziennik Łódzki

Wypadek posła Rafała Wójcikowskiego na S8. Eksperyment procesowy  [ZDJĘCIA, FILM]
1/11
przejdź do galerii

©Jarosław Kosmatka

W piątek (17 lutego) na drodze S8 pomiędzy węzłami Babsk a Kowiesy przeprowadzono eksperyment procesowy, którego celem było wyjaśnienie wątpliwości związanych z przyczynami wypadku w którym zginął poseł Rafał Wójcikowski.
Punktualnie o godz. 4.00 policjanci w piątek (17 lutego) zablokowali częściowo ruch na drodze szybkiego ruchu S8 w stronę Warszawy. Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Łodzi przeprowadzono na odcinku pomiędzy węzłami Babsk a Kowiesy eksperyment procesowy.

Biegły z zakresu wypadków komunikacyjnych przeprowadził na miejscu pod okiem prokuratora szereg doświadczeń i pomiarów. Wszystko po to, by wyjaśnić istniejące wątpliwości co do okoliczności wypadku posła Rafała Wójcikowskiego.


- W pierwszym etapie eksperymentu ( dynamicznym ) chodziło o określenie w jaki sposób na percepcję kierowcy Forda Transita mógł wpłynąć stojący tuż za Borą, na pasie awaryjnym VW Caddy. Eksperyment w tej części realizowany był w kilku wariantach tj. przy wyłączonych i włączonych światłach VW Caddy. W drugim etapie ( statycznym ), kolejno kilku kierowców jadąc samochodem dostawczym w kierunku Warszawy określało do kiedy stawał się dla nich widoczny stojący na jezdni prostopadle do kierunku ruchu osobowy VW. Następnie, zatrzymywali swój pojazd i wówczas dokonywany był pomiar odległości dzielącej ich od samochodu osobowego - mówi Krzysztof Kopania, Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Łodzi.

Czytaj:Śmierć Rafała Wójcikowskiego. Świadek wypadku uważa, że posła można było uratować

Z dotychczasowych ustaleń prokuratury wynika, że 20 stycznia około godziny 6.20 poseł Wójcikowski, jadąc VW Bora w stronę Warszawy, uderzył w barierki, następnie jego samochód odbił się i obrócił, ustawiając prostopadle do kierunku ruchu. Nadjeżdżający VW Caddy zdołał ominąć z lewej strony Borę i zatrzymał się tuż za nim, po prawej stronie na pasie awaryjnym. Kolejny jadący w stronę Warszawy Ford Transit uderzył w VW Borę, co doprowadziło do jego dalszego uszkodzenia i uderzenia nim w VW Caddy, który zepchnięty został do rowu. Poseł Rafał Wójcikowski zginął na miejscu.

- Najpoważniejsze skutki powstały najprawdopodobniej w wyniku uderzenia Forda Transita w VW Borę. Dlatego też, bardzo istotne w śledztwie jest ustalenie, z jakiej odległości kierowca dostawczego Forda mógł zauważyć przeszkodę na drodze, czy i w jakim zakresie jego percepcja mogła był zakłócona przez stojący na pasie awaryjnym biały VW Caddy, a tym samym, czy mógł uniknąć wypadku - mówi prokurator Kopania.

Wykonana została sekcja zwłok posła Rafała Wójcikowskiego. Biegły stwierdził, że przyczyną zgonu były rozległe, masywne, wielonarządowe obrażenia wewnętrzne. Znacznie lżejszych urazów doznały osoby podróżujące WV Caddy i Fordem Transitem

- Pomiędzy ich powstaniem, a śmiercią minął krótki czas. Stwierdzone obrażenia są charakterystyczne dla ofiar wypadku drogowego, w sytuacji, gdy pokrzywdzony znajduje się we wnętrzu pojazdu - mówi Krzysztof Kopania.

Jak informuje prokuratura, przebieg i wyniki eksperymentu zostały udokumentowane – sporządzono protokół, dokumentację fotograficzną i filmową.

- Materiały te przekazane zostały biegłemu, który na przyszły tydzień ma opracować wnioski. Planujemy ją zlecić Instytutowi Ekspertyz Sądowych w Krakowie - mówi Kopania. Kolejnym krokiem będzie zlecenie interdyscyplinarnej opinii, która będzie przydatna w dokonaniu rekonstrukcji. Pracować na nią będą biegli z zakresu ruchu drogowego i medycyny sądowej. Odrębnym wątkiem postępowania jest kwestia prawidłowości działań służb ratowniczych.

Policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi na czas trwania eksperymentu procesowego zablokowali nie tylko drogę S8, ale nawet drogi wewnętrzne wzdłuż trasy S8.

Czytaj:Śmiertelny wypadek na S8 koło Skierniewic. Zginął poseł Rafał Wójcikowski

O godz. 6.26 zakończono eksperyment, a o godz. 6.35 przywrócono ruch na drodze S8.

Komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Specjalnie dla Was

Wideo