Po tragicznych nawałnicach będą kontrole obozów harcerskich

  Po tragicznych nawałnicach będą kontrole obozów harcerskich

  PB

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Po tragicznych nawałnicach będą kontrole obozów harcerskich
  1/11
  przejdź do galerii

  ©Piotr Hukało

  Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zapowiedziało kontrolę obozów harcerskich w całej Polsce po tragicznych wydarzeniach, jakie miały miejsce w Suszku (woj. pomorskie), gdzie zginęły dwie harcerki. - Zwróciłem się do wojewodów, do komendanta głównego PSP, żeby przeprowadzić kontrole miejsc, w których przebywają dzieci na obozach harcerskich - powiedział w sobotę szef MSWiA Mariusz Błaszczak.
  W związku z frontem burzowym, który przeszedł m.in. nad Dolnym Śląskiem przedstawiciele Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Dolnośląskiej Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej wzięli w sobotę udział w wideokonferencji z Premier RP Beatą Szydło oraz Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariuszem Błaszczakiem.

  Na prośbę premier Beaty Szydło oraz ministra Mariusza Błaszczaka, wojewodowie wraz z kuratorami oświaty zlecą sprawdzenie miejsc pobytu dzieci i młodzieży.
  Kontrole obozów zorganizowanych pod namiotami w terenie zostaną przeprowadzone przez funkcjonariuszy straży pożarnej i policji. Obecnie trwają prace służb i operatora energetycznego, celem usunięcia skutków frontu burzowego. Tylko na Dolnym Śląsku strażacy interweniowali w piątek ponad 800 razy. W całym kraju 18 tys. strażaków podjęło 10 tys. interwencji.

  - Zwróciłem się do wojewodów, do komendanta głównego PSP, żeby przeprowadzić kontrole miejsc, w których przebywają dzieci na obozach harcerskich. Chodzi właśnie o miejsca, które mają charakter obozów - nie są zorganizowane w budynkach, tylko pod namiotami. Każdy obóz jest zarejestrowany w kuratorium oświaty. Poszczególni komendanci powiatowi niezwłocznie wyjadą w miejsca, w których są zorganizowane te obozy, żeby sprawdzić przygotowanie i być gotowym w sytuacji, która wymagałaby interwencji ze strony straży pożarnej – podkreślił Mariusz Błaszczak.

  Obecnie na Dolnym Śląsku nie prowadzone są żadne obozy pod egidą ZHR-u. - Większość obozów zawsze przeprowadzamy w lipcu. W tym roku było ich około 20, a wzięło w nich udział od 1000 do 1200 harcerzy - mówi phm. Jan Garnecki z Okręgu Dolnośląskiego ZHR.

  Natomiast hm. Jarosław Ziółkowski z Chorągwi Dolnośląskiej ZHP dodaje, że żaden z obozów organizowanych przez dolnośląski ZHP nie ucierpiał podczas nawałnic.  Tragiczna noc z piątku na sobotę przyniosła śmiertelne żniwo, jakiego nikt się nie spodziewał. Na harcerskim obozie w Suszkach w powiecie chojnickim przed północą rozegrał się koszmar ponad 140 nastolatków i ich opiekunów. Piekło rozpętało się po godz. 22. W wyniku nawałnic zginęły dwie harcerki z Okręgu Łódzkiego ZHR. 37 osób zostało rannych. Zbigniew Rau, wojewoda łódzki, polecił odebrać pozostałych uczestników obozu harcerskiego. Wysłano po nich autokary, które w nocy z soboty na niedzielę przywiozły młodzież do Łodzi.

  Kondolencje rodzinom złożył m.in. prezydent Andrzej Duda. - Wiadomość o dramacie, który wczoraj się wydarzył, wywołuje mój głęboki smutek i żal. Nie sposób wyobrazić sobie, jak wielki ból odczuwają w tym momencie bliscy uczestników obozu. W myślach i żałobie łączę się zwłaszcza z rodzinami dwóch harcerek, które tragicznie zginęły ubiegłej nocy. W tych dramatycznych chwilach zapewniam wszystkich Państwa o mojej modlitwie. Wszystkim poszkodowanym życzę szybkiego powrotu do zdrowia - napisał Andrzej Duda będący jednocześnie protektorem nad ruchem harcerskim w Polsce i poza granicami kraju.

  Zarządzeniem Przewodniczącego Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej wprowadzono miesięczną żałobę we wszystkich jednostkach ZHR-u. Natomiast w czwartek (17 sierpnia) o godz. 19. w Maciejówce (pl. Nankiera 17a) odbędzie się msza św. sprawowana w intencji zmarłych, poszkodowanych, ich rodzin oraz wszystkich, których dotknęła tragedia w Suszku.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Specjalnie dla Was

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama