MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ostrołęka świętowała wejście Polski do Unii Europejskiej, 30.04.2004-1.05.2004. Zdjęcia

Magdalena Mrozek
30.04.2004-1.05.2004. Ostrołęka świętuje wstapienie Polski do Unii Europejskiej
30.04.2004-1.05.2004. Ostrołęka świętuje wstapienie Polski do Unii Europejskiej Fot. Magdalena Mrozek/TO
W Ostrołęce wejście Polski do Unii Europejskiej najhuczniej świętowała młodzież. Witanie Unii w hali sportowej przy ul. Traugutta trwało prawie osiem godzin.

Kilkanaście minut przed północą 30 kwietnia 2004 do młodych ostrołęczan, na wspólny toast bezalkoholowym szampanem dołączyli prezydenci - Ryszard Załuska i Stanisław Rybski oraz wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej, Maria Sulbińska. Z gratulacjami oraz życzeniami specjalnie dla mieszkańców miasta prosto z Brukseli dotarł Krzysztof Bobiński, szef Fundacji Unia Polska (były korespondent "Financial Times" oraz BBC).

A witanie rozpoczęło się na sportowo - meczem siatkówki między nauczycielami a uczniami ze Szkolnych Klubów Europejskich. To, że ten ważny historycznie wieczór należy przede wszystkim do młodych, potwierdził również wynik meczu - 2:1 dla uczniów. Zawodników zagrzewały do walki czirliderki z zespołu Fanki z III LO.

Przy wejściu do hali członkowie SKE wręczali unijne chorągiewki i tekst "Ody do radości", ale również kartki na kostki cukru, które można było kupić w trakcie imprezy. Cena cukru zmieniała się w zależności od popytu - od 2 groszy za kostkę do nawet 10 groszy.

Za darmo można było zrobić sobie zdjęcie uczestnika (obok Włodzimierza Cimoszewicza i Leszka Millera) podpisania traktatu akcesyjnego 16 kwietnia w Atenach.

Reprezentanci Szkolnych Klubów Europejskich z ostrołęckich szkół: II LO, III LO, ZSZ nr 1, 2, 3 i 4 dyskutowali zawzięcie w debatach oksfordzkich o tym, czy studia w Europie są dla ogółu, czy Unia zajmuje się tylko prostowaniem ogórków, jest samym złem i czy Polska w UE stanie się drugą Irlandią. Stanowisko, którego przyjdzie im bronić, "za" czy "przeciw", uczniowie losowali tuż przed samą debatą. Co ciekawe, finałową dyskusję na temat "Unia to samo zło" wygrała reprezentacja SKE z ZSZ nr 1, która broniła tej tezy.

Uczestników świętowania wejścia Polski do Unii Europejskiej przybywało zdecydowanie bliżej północy. I bardziej od politycznych dysput przypadła im do gustu muzyczna część programu. Koncert rockowych zespołów wyciągnął pod scenę nawet najbardziej zasiedziałych na widowni.

Brawa zebrał także happening z ogniem przygotowany przez Ostrołęcką Scenę Autorską z klubu Oczko.
Wielkie odliczanie rozpoczęło się wprowadzeniem kolejnych flag państw wstępujących razem z Polską do Unii.

Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja, Słowenia, Węgry, Polskaaaa!

- krzyczała punkt dwunasta Aleksandra Nowak, szefowa Agencji Rozwoju Regionu Mazowsza Północno-Wschodniego.

- Polska, Polska! - skandowała młodzież, nauczyciele i dyrektorzy szkół.
Orkiestra kameralna pod dyrekcją Artura Nagórskiego wykonała hymn Unii, ale pierwsze wspólne jego odśpiewanie nie powiodło się, mimo że rozdano kartki z tekstem.

Ostrołęka jest w Unii Europejskiej

- wołał ze sceny prezydent Załuska, składając życzenia. - Cieszę się, że wspólnie przeżyliśmy ten moment, młodzi i dorośli, nawet tacy posiwiali jak ja. To dla was świat stoi otworem - zwrócił się do młodzieży.

- Patrząc na ostrołęczanki, myślę, że jeszcze nigdy w Unii nie było tylu pięknych kobiet - podsumował Julek Jakimowicz z radia Oko.

Po krótkich oficjalnych wystąpieniach rozpoczęła się dyskoteka, którą poprowadził ostrołęcki dj Seba i na której swoje umiejętności taneczne zaprezentowali bboje z grupy breakdance SKL.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki