Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrołęka może się powiększyć. Będzie korekta granic?

Robert Majkowski
Być może powiększy się nam miasto. Choć bez szaleństw: chodzi o niewielką korektę granic Ostrołęki i gminy Olszewo-Borki, ułatwiającą funkcjonowanie obu samorządów. Niemniej wiąże się to z konkretnymi konsekwencjami dla mieszkańców kilku ulic.

10 czerwca wójt gminy Olszewo-Borki Krzysztof Szewczyk zwrócił się do prezydenta miasta z prośbą o zmianę granic. To reakcja na apel mieszkańców ul. Sierakowskiego w Ostrołęce o poszerzenie drogi.

- Gmina Olszewo-Borki zwróciła się o korektę granic, tam gdzie przebiegają one na przykład w połowie ulicy - powiedział rzecznik prasowy Urzędu Miasta Ostrołęki Wojciech Dorobiński. - Dotyczy to ulic: Wierzbowej, ks. Brzóski i Sierakowskiego. Niektóre działki byłyby włączone do miasta, inne do gminy.

Wójt w piśmie uzasadnia: Powyższe umożliwi lepsze zarządzanie infrastrukturą drogową w zakresie bieżącego utrzymania (odśnieżanie, równanie dróg), jak również ułatwi planowanie i wykonywanie zadań inwestycyjnych na tym terenie. Jednocześnie, ze względu na niewielką liczbę mieszkańców na tym terenie, zmiana granic nie spowoduje utrudnień w przeprowadzeniu konsultacji społecznych. Do każdego mieszkańca będzie można dotrzeć indywidualnie i bezpośrednio wyjaśnić powody zmian.

Miasto jest „za”. A że zależy mu nawet na nieco większych przesunięciach, to...

- W odpowiedzi wyraziło wstępnie chęć kontynuowania rozmów i zaproponowało również częściowe korekty ulic ks. Brzóski, Kickiego, Fortowej, Gościniec Mazurski i Stacha Konwy, gdzie część posesji znajduje się na terenie gminy Olszewo Borki, ale ich mieszkańcy posiadają meldunki w Ostrołęce (jest ich 33 - red.) - precyzuje rzecznik prasowy ratusza. - Chcielibyśmy te działki włączyć w obręb administracyjny miasta. Sprawa jest jeszcze świeża: pismo ratusz do gminy wysłał 13 lipca.

- Obecnie czekamy na odpowiedź drugiej strony i, gdy tylko nadejdzie, siadamy do negocjacji - dodaje Wojciech Dorobiński.

Jeśli zakończą się pomyślnie, podobnie jak konsultacje społeczne, granicę miasta odrobinę się przesuną. Oznaczałoby to dla mieszkańców konieczność wymiany m.in. dowodów osobistych, praw jazdy, dokumentów dotyczących działalności gospodarczej.

Przypomnijmy, że ostatnia zmiana granic Ostrołęki miała miejsce 1 stycznia 2007 roku. Wówczas weszło w życie rozporządzenie rady ministrów dotyczące włączenia do miasta kilkudziesięciu działek leżących w Ławach, gm. Rzekuń oraz Zabrodziu, gm. Olszewo-Borki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki