MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ostrołęka. Elektrownia B. Energa chwali się nowoczesnym jazem na Narwi

Paula Gałązka
Paula Gałązka
Ostrołęka. Elektrownia B Energa chwali się nowoczesnym jazem na Narwi. Grupa Energa, do której należy ostrołęcka elektrownia B, zakończyła prace przy budowie jazu na Narwi. Inwestycja ma poprawić bezpieczeństwo energetyczne.
Ostrołęka. Elektrownia B Energa chwali się nowoczesnym jazem na Narwi. Grupa Energa, do której należy ostrołęcka elektrownia B, zakończyła prace przy budowie jazu na Narwi. Inwestycja ma poprawić bezpieczeństwo energetyczne. Grupa ENERGA
Ostrołęka. Elektrownia B. Energa chwali się nowoczesnym jazem na Narwi. Grupa Energa, do której należy ostrołęcka elektrownia B, zakończyła prace przy budowie jazu na Narwi. Inwestycja ma poprawić bezpieczeństwo energetyczne.

Elektrownia Ostrołęka B wdrożyła nowatorski projekt infrastruktury związany z bezpieczeństwem energetycznym. W celu zapewnienia wody, niezbędnej do chłodzenia bloków energetycznych elektrowni, także w sytuacji obniżenia stanu poziomu wody na rzece Narew, zamontowano jaz. Innowacyjne urządzenie hydrotechniczne spiętrzy wodę w miejscu poboru z rzeki w przypadkach ekstremalnych - gdy będzie susza lub zatory lodowe.

Nowoczesny jaz na Narwi

Jaz został wyposażony w system zamknięć powłokowych bez filarów w rzece. Ma on zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne przez zapewnienie ciągłości pracy ostrołęckiej elektrowni, szczególnie w okresie najniższych stanów i przepływów na rzece.

Jak informuje Energa, wpływ na decyzję o budowie takiego urządzenia hydrotechnicznego miały dwa czynniki: obserwowane od wielu lat obniżanie minimalnych stanów wody na ostrołęckim odcinku Narwi (w tempie średnio 9 mm/rok) oraz globalny wzrost tendencji do pojawiania się zjawisk ekstremalnych takich jak: susza lub zator lodowy w górnym odcinku rzeki.

Wdrożyliśmy innowacyjną technologię spiętrzającą wodę, jesteśmy przygotowani więc na niski stan wód na Narwi

– mówi Adam Galanek, wiceprezes Zarządu Energi Wytwarzania SA.

– Dzięki tej strategicznej inwestycji w infrastrukturę, niezbędna w procesie wytwarzania energii, możemy być spokojni, że w razie wystąpienia niesprzyjających warunków atmosferycznych praca elektrowni w Ostrołęce nie zostanie przerwana, ponieważ będzie zapewniona niezbędna ilość wody na cele chłodnicze dla wszystkich bloków - mówi Galanek.

Modernizacja Elektrowni B

Budowa jazu jest częścią prac modernizacyjnych i wprowadzania innowacji w Elektrowni B celem zapewnienia bezpieczeństwa oraz niezawodności w dostarczaniu energii elektrycznej do systemu. Kwestie te zostały poruszone na spotkaniu przedstawicieli Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) oraz spółek Energa Wytwarzanie i Energa Elektrownie Ostrołęka.

- Głównym celem wizyty w ostrołęckiej elektrowni było zapoznanie się z prowadzonymi w ostatnich latach modernizacjami oraz inwestycjami, które skutkowały zwiększeniem mocy produkcyjnej zakładu. Podczas prezentacji omówiona została kwestia dostosowania elektrowni do przyszłych norm środowiskowych oraz zapewnienia ciągłości jej pracy podczas niekorzystnych warunków hydrologicznych – mówi Leszek Kowalski, prezes Zarządu Energa Elektrownie Ostrołęka SA.

Elektrownia w Ostrołęce się rozrasta, ludzie protestują

Elektrownia Ostrołęka C, to nowa inwestycja, która będzie miała o moc 1000 MW. Prace nad jej budową już trwają. Ma to być ostatnia duża elektrownia węglowa wybudowana w Polsce. Inwestorami są Energa i Enea. Całość ma być gotowa w 2023 roku. W ostatnim czasie w związku z tym odbyły się protesty - w Katowicach mielono pieniądze w makiecie przedstawiająca budynek elektrowni oraz w Warszawie, gdzie Greenpeace zakryło czarnymi płachtami siedziby Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej.

Zobacz inne materiały

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki