MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Obejrzyj patriotyczną wystawę w wyszkowskiej bibliotece

Adam Wnęta
Mirosław Powierza pokazuje cenne dokumenty i opowiada o naszej drodze do niepodległości
Mirosław Powierza pokazuje cenne dokumenty i opowiada o naszej drodze do niepodległości Adam Wnęta
Jeszcze do 26 listopada, w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Wyszkowie, można oglądać wystawę "Polskie drogi do niepodległości". Zawiera cenne publikacje książkowe, kopie oryginałów dokumentów opisujących tamte wydarzenia, eksponaty oraz informacje o wydarzeniach, miejscach i osobach związanych z walką o niepodległość.

- Są krótkie biogramy twórców niepodległego Państwa Polskiego, do których m.in. zaliczamy Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Lucjana Żeligowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, gen. Józefa Hallera. Możemy tu również zobaczyć plakaty, odezwy, rozkazy, ulotki z czasów odzyskania przez Polskę niepodległości. Na jednej z tablic przedstawione są wydarzenia, które miały miejsce od 10 do 14 listopada 1918 roku w Warszawie, kiedy to zmieniano i wystawiano pierwsze warty przy gmachu komendy miasta, manifestacje ludności przed siedzibą pierwszego rządu niepodległościowego czy rozbrajanie żołnierzy niemieckich – wylicza Mirosław Powierza z działu regionalnego Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Wyszkowie.

Jest część fotografii udostępnionych przez Centralne Archiwum Wojskowe w Rembertowie. Oglądając wystawę i czytając zawarte w niej informacje można znaleźć odpowiedź na pytanie "dlaczego akurat 11 listopada jest świętem odzyskania przez nasz kraj niepodległości?".

- Niby mógł być to każdy inny dzień, jednak uzgodniono tak na posiedzeniu sejmu w 1937 roku. 11 listopada to również dzień zakończenia pierwszej wojny światowej, w tym dniu podpisano we Francji rozejm. Do wybuchu drugiej wojny światowej obchodzono te święto tylko dwa razy – w 1937 i 38 roku, później było ono przez Niemców zakazane. Po drugiej wojnie światowej nie wróciło ono do kalendarza wydarzeń, dla panującego rządu była to data niewygodna więc świętem uzgodniono dzień 22 lipca, czyli ogłoszenie Manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z 1944 roku. Narodowy Dzień Niepodległości 11 listopada został przywrócony dopiero ustawą w 1989 roku – tłumaczy Mirosław Powierza.

Dlatego na wystawie znajdują się też tablice z informacjami związane z pierwszą wojną światową, walką naszych wojsk, cmentarzom wojennym a także postaciami władców, królów, cesarzy, którzy stracili swoją pozycję. Wśród rekwizytów jest francuski stalowy hełm Adrian z 1915 roku, nazwany od nazwiska pomysłodawcy. Z bolszewikami walczyli w nich żołnierze polscy podczas pierwszej wojny światowej, w kolejnej wojnie nosili je kawalerzyści i piechota. Jest też czapka maciejówka a także flaga wykonana wedug tradycji rodzinnej, która została zawieszona po wyzwoleniu Wyszkowa w 1944 roku. Wystawa zostanie jeszcze wzbogacona o nowe eksponaty. Wystawę otwarto 11 listopada.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki