Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narodowe czytanie "Nad Niemnem" w Małkini Górnej. Akcja odbyła się 10.09.2023 przed Gminną Biblioteką Publiczną

Hanna Chromińska
Wideo
od 16 lat
W Małkini Górnej Narodowe Czytanie odbyło się w niedzielę 10 września przed Gminną Biblioteką Publiczną. Scenografię uroczystości stanowiła kompozycja złożona z odpowiednio dobranych roślin, starych sieci rybackich i zabytkowej drewnianej łodzi. Na imprezę przybyło ponad 100 osób w różnym wieku. Niewątpliwie pozytywny wpływ na frekwencję miała osoba gościa specjalnego.

Celem Narodowego Czytania jest propagowanie znajomości literatury narodowej. Po raz dwunasty Polacy sięgnęli po ważne dzieło z kanonu literackiego i wspólnie czytali je w tysiącach miejsc w wielu krajach. Głównym celem Narodowego Czytania jest promocja czytelnictwa, jako podstawowej formy kontaktu z kulturą, propagowanie dzieł polskiej literatury oraz wzmacnianie kulturowej i narodowej wspólnoty Polaków poprzez dobór kanonicznych utworów oraz ich prezentację w atrakcyjnej oprawie artystycznej. 

W ramach organizowanej przez prezydenta RP akcji Narodowe Czytanie Polacy czytali wspólnie "Pana Tadeusza", dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię, "Lalkę", "Quo vadis?", "Wesele", "Przedwiośnie", 8 nowel (Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego), "Balladynę", "Moralność pani Dulskiej" oraz "Ballady i romanse".

Lektura na Narodowe Czytanie w roku 2023 - Nad Niemnem – to utwór, w którym ważną rolę pełnią wątki nawiązujące do Powstania Styczniowego. W formie książkowej powieść Elizy Orzeszkowej ukazała się 25 lat po tym zrywie niepodległościowym. W 160 rocznicę Powstania Styczniowego Polacy mają okazję do wspólnego czytania dzieła porównywanego do Pana Tadeusza.

W liście z okazji Narodowego Czytania 2023 prezydent Andrzej Duda napisał: „To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu.”

Oficjalna data Narodowego Czytania 2023 to 9 września, ale część organizatorów zdecydowała się na późniejsze terminy. W Małkini Górnej Narodowe Czytanie odbyło się w niedzielę 10 września przed Gminną Biblioteką Publiczną. Scenografię uroczystości stanowiła kompozycja złożona z odpowiednio dobranych roślin, starych sieci rybackich i zabytkowej drewnianej łodzi. Na imprezę przybyło ponad 100 osób w różnym wieku. Niewątpliwie pozytywny wpływ na frekwencję miała osoba gościa specjalnego.

Imprezę rozpoczęło odczytanie przez dyrektor GBP Annę Skonieczną–Zambroń skierowanego do uczestników Narodowego Czytania listu prezydenta Andrzeja Dudy.

Po przywitaniu gości Bożena Kordek - wójt gminy Małkinia Górna – podkreśliła, że jednym z celów corocznego wspólnego czytania wielkich dzieł literatury polskiej jest reaktywowanie wśród wszystkich pokoleń pasji czytania, która we współczesnym świecie nieco osłabła:

My – starsze pokolenie - czytaliśmy książki. Coraz szybsze tempo życia powoduje, że młodzi ludzie coraz częściej czytają streszczenia. Chciałabym, aby wspólne czytanie dla części z nas było powrotem do pięknych młodzieńczych lat, kiedy dużo się czytało, a dla pozostałych okazją do poznania i zachwycenia się pięknem polskiej prozy.

Pierwsze dwa fragmenty "Nad Niemnem" przeczytały dyrektor GBP i wójt Bożena Kordek, następnie uczestnicy wysłuchali dłuższego fragmentu powieści w interpretacji gościa specjalnego – znanego nie tylko z "Klanu" aktora teatralnego i filmowego Tomasza Stockingera.

Kolejne fragmenty przeczytało 27 osób w różnym wieku - uczniowie i pracownicy szkół z gminy Małkinia Górna, harcerze z 14. drużyna harcerskiej „Sokoły” z Prostyni, przyjaciele małkińskiej GBP oraz mieszkańcy gminy ceniący dobrą literaturę.

Oprawę muzyczną zapewnił duet Uliany Kikoły (skrzypce) i Mirosława Baranowskiego (gitara) wykonując m.in. utwory z filmów "Nad Niemnem", "Polskie drogi", "Noce i dnie", a także kompozycje Fryderyka Chopina, Eda Sheerana i Franka Sinatry. Nawiązaniem do nazwy rzeki Niemen, którą jako pseudonim artystyczny przyjął Czesław Wydrzycki był utwór "Pod papugami".

Po zakończeniu lektury uczestnicy 12. Narodowego Czytania otrzymali dyplomy i pamiątkowe zakładki, a także mieli możliwość porozmawiania z Tomaszem Stockingerem i otrzymania jego autografu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki