Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na cmentarzu w Wąsewie odsłonięto tablicę nagrobną Rozalii Wasiłowskiej z Paczusków - babki Marii Konopnickiej. 29.05.2023

OPRAC.:
Beata Dzwonkowska
Beata Dzwonkowska
W poniedziałek 29 maja 2023 odsłonięto na cmentarzu w Wąsewie tablicę nagrobną Rozalii Wasiłowskiej z Paczusków - babki Marii Konopnickiej.

29 maja 2023 roku ziemia wąsewska wzbogaciła się o piękną historię łączącą Marię Konopnicką, wielką poetkę i patriotkę z naszą małą Ojczyzną. Niezwykłe wydarzenie pod hasłem „Mój ród Wasiłowskich stąd” zgromadził wielu zaszczytnych gości, bo i okazja była niezwykła. W 2017 roku prezes Stowarzyszenia Ziemia Wąsewska Cezary Pałubiński i ówczesny wikariusz ks. Rafał Figiel po dogłębnej analizie dokumentów archiwalnych odkryli, że na cmentarzu parafialnym w Wąsewie spoczywa obywatel ziemski Stanisław Wasiłowski- dziadek Marii Konopnickiej. Pasjonaci historii szukali dalej i do współpracy z Cezarym Pałubińskim dołączyła Krystyna Szołkowska, była dyrektor Szkoły Podstawowej w Rząśniku Włościańskim. Szkole w 2018 r. w stulecie swojego istnienia nadano imię Marii Konopnickiej, a Krystyna Szołkowska napisała książkę „Historia Szkoły Podstawowej w Rząśniku Włościańskim 1918-2018”. W trakcie gromadzenia dokumentacji do publikacji autorka odkryła nieznane do tej pory fakty i dokumenty świadczące o tym, że żona Stanisława Wasiłowskiego - Rozalia z Paczusków również spoczywa obok męża na cmentarzu w Wąsewie. Po szeroko zakrojonych pracach badawczych potwierdzono wiarygodność informacji i dokumentów.

Odsłonięto tablicę nagrobną

29 maja odsłonięto na cmentarzu tablicę nagrobną Rozalii Wasiłowskiej z Paczusków- babki Marii Konopnickiej.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele parafialnym w Wąsewie, którą celebrował ks. proboszcz Leszek Rukat. We mszy świętej uczestniczyły poczty sztandarowe z czterech szkół: Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Rząśniku Włościańskim, Publicznej Szkoły Podstawowej w Starym Lubiejewie, Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Nurze i Publicznej Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy Armii Krajowej w Brudkach Starych.

Honorowym gościem uroczystości była prawnuczka Marii Konopnickiej - Joanna Modrzejewska z córką Elżbietą Twardowską

Uroczystość zaszczycili swoją obecnością:
Robert Mamątow- Senator RP, Justyna Pętkowska z ramienia posła RP Daniela Milewskiego, Marcin Grabowski- kierownik Delegatury Województwa Mazowieckiego z rodzicami Krystyną i Jerzym Grabowskimi, Józef Rostkowski – wicestarosta ostrowski, Roman Malicki- wiceprzewodniczący rady powiatu ostrowskiego, miasto Ostrów Mazowiecka reprezentował Bartłomiej Pienkowski Prezes Zarządu ZGKiM, w imieniu wójta gminy Ostrów Mazowiecka wystąpiła Agnieszka Kosewska- dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Ostrowi Mazowieckiej. Gminę Wąsewo reprezentowali Rafał Kowalczyk – wójt, Tadeusz Bąk – przewodniczący Rady Gminy, Alina Łoniewska – radna gminy. Zaproszenie przyjęli również: Adam Pszczółkowski – genealog, heraldyk, specjalizujący się w badaniach nad szlachtą północnego Mazowsza, Urszula Zalewska - prezes Banku Spółdzielczego w Wąsewie i Lech Rzeszotarski - przedstawiciel Firmy Granity-Skwar- głównego wykonawcę i sponsora projektu. Obecni też byli dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół: Renata Kozakiewicz, Małgorzata Radomska, Izabela Zalewska.

Po mszy świętej wszyscy udali się na cmentarz parafialny, gdzie odsłonięto tablicę nagrobną Rozalii Wasiłowskiej, a na mogile dziadków Marii Konopnickiej złożono kwiaty i zapalono znicze. Prezes Stowarzyszenia Ziemia Wąsewska Cezary Pałubiński przedstawił zarys dokonanego odkrycia i przygotowanie tablicy nagrobnej. Dziękował za pomoc i współpracę sponsorom i wykonawcom.

Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej Magdalena Konieczko zaprosiła wszystkich zebranych na dalszą część uroczystości do szkoły. Tam powitała gości i przedstawiła znaczenie tego wydarzenia dla społeczności szkoły i środowiska lokalnego. Zwróciła się też do władz samorządowych o umieszczeniu na grobie Wasiłowskich informacji, że są to przodkowie-dziadkowie Marii Konopnickiej oraz kampanie informacyjną. Następnie uczniowie pod kierunkiem Barbary Zadrogi zaprezentowali część artystyczną na motywach utwory Marii Konopnickiej „ Na jagody”.

Po części artystycznej głos zabrali goście.
Wszyscy dziękowali za wkład w przekazywanie młodemu pokoleniu wartości patriotycznych, odkrywania historii lokalnej o ogólnopolskim zasięgu i znaczeniu, która ma wpływ na kształtowanie postaw młodych ludzi. Podkreślano znaczenie współpracy różnych środowisk działających na terenie gminy. Podkreślano rolę tej szkoły dla społeczeństwa. Oczywiście nie zabrakło też wsparcia i troski o dalsze losy szkoły, a także życzeń jak najdłuższych lat działalności i dalszych sukcesów. Niezwykłą uroczystość zakończył wspólny obiad i deser w postaci pysznych ciast, które przygotowała Rada Rodziców szkoły pod kierunkiem Przewodniczącej Tatiany Pecury.

Tekst: Małgorzata Krassowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki