Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum - Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej zostanie uroczyście otwarte 2.11.2022. Jak wygląda wewnątrz?

Milena Jaroszewska
Milena Jaroszewska
Zbliża się bardzo ważny dzień dla Muzeum - Dom Rodziny Pileckich - po 2 latach przygotowań, wkrótce nastąpi uroczyste otwarcie wystawy stałej. My już wiemy jak wygląda i zapewniamy, że warto ją zobaczyć.

Choć muzeum zostanie otwarte dopiero teraz, 2 listopada, nie znaczy to, że przez te 2 lata nic się nie działo - podejmowano wiele inicjatyw poza murami muzeum. Organizowano działania edukacyjne, projekty dla uczniów i nauczycieli, gry uliczne, konkursy oraz zawody hippiczne. Po otwarciu muzeum oferta zostanie rozszerzona - będzie można prowadzić nowe warsztaty w oparciu o wystawę stałą.

Jak wygląda wystawa stała?

Wystawa mieści się na 3 kondygnacjach i jest podzielona na różne etapy w życiu Witolda i Marii Pileckich. W nowo wybudowanym muzeum znajduje się przede wszystkim część wystawy o Witoldzie: jego dzieciństwo i młodość, pobyt w Oświęcimiu i w więzieniu na Mokotowie.

Chcemy opowiadać zarówno o szczegółach jego misji wywiadowczej w niemieckim obozie koncentracyjnym, jak i o wydarzeniach i ludziach kształtujących jego charakter. W soczewce historii miasta pokazujemy też losy Polski oraz dzieje Zagłady – bezprecedensowej zbrodni, o której informowały raporty Pileckiego z KL Auschwitz, a której jeden z pierwszych aktów rozegrał się nieopodal siedziby muzeum

- mówi Karol Madaj, dyrektor muzeum.

Natomiast w odnowionym domu Ostrowskich, który również jest częścią muzeum, znajduje się wystawa o Marii Pileckiej i Ostrowi Mazowieckiej.

Cała wystawa jest bardzo nowoczesna: składa się ze zdjęć, zapisków, raportów, a także filmu będącego wizualizacją procesu Witolda Pileckiego i wielu nagrań audiowizualnych.

Na wystawie znalazły się cenne pamiątki związane z życiem Witolda Pileckiego – obiekty, które nie tylko ilustrują historię, ale także są jej niemymi świadkami. Niewątpliwie jednym z najcenniejszych są drzwi pochodzące z mieszkania na warszawskim Żoliborzu, w którym Pilecki dał się aresztować, i tym samym rozpoczął swoją misję w KL Auschwitz. Widać w nich zalaną żywicą dziurę z kulą karabinową z powstania warszawskiego. Takich symbolicznych przedmiotów jest na wystawie dużo więcej. Szczególne podziękowania należą się Andrzejowi i Krzysztofowi Pileckim, a także Markowi Ostrowskiemu za udostępnienie nam tych cennych artefaktów

- mówi Aleksandra Kaiper-Miszułowicz, kuratorka wystawy stałej.

Oficjalne otwarcie wystawy odbędzie się 2 listopada o godz. 18.00.

Zwiedzanie wystawy zajmuje od 1 do 2 godzin. Muzeum będzie otwarte dla zwiedzających od środy do piątku w godz. 10.00 - 18.00 oraz w soboty i niedziele w godz. 11.00 - 17.00. Do końca roku zwiedzanie wystawy jest bezpłatne.

Zadaniem muzeum jest nie tylko przedstawienie postaci rotmistrza i opieka nad jego dziedzictwem, ale także gromadzenie zbiorów dot. historii ziemi ostrowskiej - każdy, kto posiada zdjęcia, przedmioty lub wspomnienia, którymi chciałby się podzielić - może to zrobić kontaktując się z muzeum.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki