Czy wjeżdżając na rondo trzeba włączyć kierunkowskaz? Jak...

  Czy wjeżdżając na rondo trzeba włączyć kierunkowskaz? Jak prawidłowo jeździć po rondzie? Jest wyrok sądu

  Mariusz Michalak

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Czy wjeżdżając na rondo trzeba włączyć kierunkowskaz? Jak prawidłowo jeździć po rondzie? Jest wyrok sądu

  ©Fot. Piotr Krzyżanowski

  Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie rozstrzygnął kwestię używania kierunkowskazów na rondzie. Sprawa dotyczyła niezdanego egzaminu na prawo jazdy.
  Czy wjeżdżając na rondo trzeba włączyć kierunkowskaz? Jak prawidłowo jeździć po rondzie? Jest wyrok sądu

  ©Fot. Piotr Krzyżanowski

  Egzaminator uznał, za błąd brak zasygnalizowania zmiany kierunku jazdy w lewo podczas przejazdu przez skrzyżowanie o ruchu okrężnym. Niestety podejście do zdobycia prawa jazdy zakończyło się niepowodzeniem, ponieważ był to drugi błąd zdającego przy tym samym zadaniu. Sprawa jednak miała ciąg dalszy.

  Egzamin został unieważniony przez Marszałka Województwa Lubelskiego. Wskazano wtedy, że wbrew stanowisku egzaminatora, egzaminowany wykonując skręt w lewo na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym, nie wykonywał zmiany kierunku jazdy i w związku z tym sygnalizowanie manewru nie było wymagane. Opinie podzieliło również Samorządowe Kolegium Odwoławcze.

  Ostatecznie sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, który oddalił skargę egzaminatora, podtrzymując decyzję o unieważnieniu egzaminu praktycznego. Uznano, że stosownie do § 36 rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych, znak C-12 „ruch okrężny” oznacza, że na skrzyżowaniu ruch odbywa się ruchem okrężnym dookoła wyspy lub placu w kierunku wskazanym na znaku. Współwystępowanie tego znaku ze znakiem A-7 „ustąp pierwszeństwa przejazdu” skutkuje tym, że wjeżdżający jest zobowiązany do ustąpienia pierwszeństwa przejazdu pojazdom znajdującym się już na skrzyżowaniu. Nie zmienia to tego, że ruch odbywa się dalej w kierunku wskazanym znakiem C-12.

  Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie podkreślił, że rondo należy traktować jako „zwykłe” skrzyżowanie i włączenie sygnalizacji powinno mieć miejsce w czasie zjeżdżania ze skrzyżowania. Wtedy występuje zmiana kierunku ruchu. Przy wjeździe na skrzyżowanie o ruchu okrężnym nie następuje zmiana kierunku jazdy i brak podstaw by zamiar wykonania takiego manewru należało wcześniej zasygnalizować.


  naszemiasto.pl


  POLECAMY:


  Czytaj treści premium w Tygodniku Ostrołęckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  PRZEPISY

  PORADY