MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraska- zagrożonego wyginięciem ptaka można spotkać na Kurpiach. To ptak przecudnej urody. Zobacz zdjęcia.

Hanna Chromińska
Kurpie to jeden z niewielu regionów w Polsce, w którym można spotkać bajecznie kolorową kraskę.

Kraska (Coracias garrulus) to jeden z najbarwniejszych ptaków gniazdujących na terenie Polski. Uroda kraski potrzebuje promieni słońca – w pogodny dzień ptak mieni się odcieniami błękitu, granatu, ultramaryny, fioletu i brązu.

Do niedawna kraska była stałym elementem krajobrazu rolniczego – w mozaice pól i pastwisk z pojedynczymi starymi drzewami (najczęściej wierzbami lub topolami) wyprowadzały lęgi w dziuplach wykutych przez dzięcioły.

Podstawę diety kraski stanowią przede wszystkim duże owady - głównie chrząszcze i świerszcze i pasikoniki, ale poluje także na dżdżownice, ślimaki, żaby, jaszczurki, małe węże i gryzonie. Jako gatunek wyspecjalizowany w chwytaniu ofiar bezpośrednio na ziemi kraska poluje wykorzystując różnego rodzaju czatownie - czubki drzew, słupy, paliki, linie energetyczne.

Kraska- populacja drastycznie spada

Pół wieku temu kraska była szeroko rozpowszechnionym gatunkiem w całej Polsce, ale od końca lat 70. jej populacja drastycznie spada - z ponad 1000 par lęgowych pozostało mniej niż 20. Od lat nie stwierdza się jej obecności w Małopolsce, Wielkopolsce i na Śląsku. Zmniejszanie populacji kraski to problem na skalę europejską – przestała się gnieździć w Danii, Niemczech, Szwecji, Finlandii, Czechach, Słowenii i Estonii. Pesymistyczne prognozy przewidują, że za 5-8 lat nie będzie w Polsce gniazdujących krasek.
Przyczyny zanikania kraski nie są dotąd dokładnie poznane - prawdopodobnie szkodzi jej przekształcanie krajobrazu rolniczego w uprawy monokulturowe, likwidacja zadrzewień śródpolnych, wycinanie starych dziuplastych drzew i chemizacja rolnictwa (w Europie i na afrykańskich zimowiskach). Ponadto wraz z tysiącami innych migrujących ptaków kraski w czasie wędrówek padają ofiarą myśliwych.

Kraska- ptak pod ścisłą ochroną

Ze względu na skrajne zagrożenie wyginięciem kraska jest objęta ochroną ścisła. Szczególnymi formami tej ochrony jest ochrona strefowa miejsc lęgowych oraz zakaz fotografowania, filmowania i obserwacji, mogących powodować płoszenie lub niepokojenie.
Druga połowa sierpnia to czas, kiedy młode kraski uczą się samodzielności przed podróżą do Afryki południowej. Ptaki nie są zbyt płochliwe i często wykorzystują jako czatownie elementy infrastruktury – słupy, linie energetyczne, płoty itp. Przy odrobinie szczęścia można je zauważyć spacerując po polach, ale też jadąc samochodem lub rowerem. Obserwacje przeprowadzone w sposób etyczny (bez niepokojenia ptaków) są wspaniałym przeżyciem i być może jedną z ostatnich okazji do zachwycenia się ich urodą.

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki